być eko
fot. Pexels.com

Popularne aktorki, modelki, prezenterki prognozy pogody i dziennikarki w kolejnych wydawanych przez siebie publikacjach wyjaśniają, jak być eco-friendly. Ich zdaniem sposoby na ekologiczne życie dotyczą każdego aspektu naszej codzienności. Zachęcają do gotowania w stylu zero waste, używania naturalnych substancji kosmetycznych i wybierania sprzętu elektronicznego, który jest bardziej ekologiczny. 

Działania ekologiczne warto zacząć w kuchni i przerzucić na ulice

Podczas przygotowywania posiłków warto zadbać, by owoce i warzywa, po które sięgamy, pochodziły z gospodarstw ekologicznych. Wybierając takie opcje, nie przyczyniamy się do wchłaniania się w głąb Ziemi niebezpiecznych pestycydów. Wspierajmy małe ekologiczne gospodarstwa rolne. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii, by wybierać to, co lokalne. Nasi sąsiedzi zarobią, a my zjemy smaczne i zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Ekologiczne działania w życiu codziennym związane są z segregacją odpadków. Zadbajmy, by kosze na różne typy śmieci na dobre zagościły w naszych kuchniach. To niewiele więcej pracy, a korzyść jest ogromna.

Eko na co dzień to wybór roweru jako środka lokomocji, gdy tylko pozwala na to pogoda. To nie tylko dbanie o kondycję, ale także o mniejszą emisję niebezpiecznych gazów. Warto w ekologiczne zmiany zaangażować całą rodzinę. Niech małe dzieci pamiętają, że można myć zęby bez wylewania wielu litrów wody.

Eco friendly a elektronika

Wiele urządzeń, które wykorzystujemy na co dzień, możemy nazwać ekologicznymi. Wybierając obudowę na smartfony, zwróćmy uwagę, czy są wykonane z bezpiecznych dla środowiska komponentów. Sprzęt AGD, po który sięgamy także może spełniać kryterium bycia ekologicznym. Wiele firm produkuje pralki czy zmywarki, które są opisane jako przyjazne dla środowiska. Pamiętajmy, że ekologiczne zachowania w życiu codziennym to nie tylko dbanie o wybór dobrej jakości sprzętu, ale odpowiedzialność za niego. Starajmy się nie włączać zmywarki, w której wnętrzu umieścimy dwa talerze po śniadaniu.

Przede wszystkim zadbajmy o to, by traktować nieużywany sprzęt elektroniczny jako elektrośmieci i odpowiednio go utylizować. Pamiętajmy, że w sklepie możemy zostawić stary telewizor, gdy kupujemy nowy, że możemy zamówić odpowiednie służby, by przyjechały po niesprawną już lodówkę, że w sklepach wielkoformatowych możemy zostawić zużyte baterie. Jeśli nie zadbamy o utylizację, to wszystkie szkodliwe substancje będą nam zagrażały.

być eko
fot. Pexels.com

Co to znaczy być eko? 

Czy można prosto zdefiniować, co to znaczy być eko? Może nie warto zastanawiać się nad samą definicją. Starajmy się żyć w taki sposób, by pamiętać, że świat jest nasz tylko przez chwilę, że nasze decyzje dotyczące sposobu wyrzucania śmieci, dojazdu do pracy to tak naprawdę decyzje, które bezpośrednio wpływają na zdrowie nasze i naszych bliskich. Podejmijmy proste wyzwania – nie kupujmy ubrań przez kilka miesięcy, dbajmy o zbiórkę wody z opadów, by potem podlać kwiaty w ogrodzie. Korzystajmy z programów państwowych, które wspierają nas finansowo w montażu paneli fotowoltaicznych czy wymianie pieca. Ogrzewanie domów i mieszkań jeszcze w wielu miejscach trudno nazwać ekologicznymi.

być eko
fot. Pexels.com

Ciekawym ekologicznym rozwiązaniem w wielu polskich miastach jest tworzenie łąki kwietnej w miejsce pielęgnowanych sztucznych rabat. To niekoszone w trakcie sezonu przestrzenie przy jezdni, w parkach, na których rosną polne kwiaty, których potrzebują owady i ptaki typowe dla danego regionu. Zainteresujmy się programem związanym z budową oczka wodnego. Wspierajmy takie inicjatywy. Niech to będzie nasza cegiełka w trosce o lepszy świat i definicja tego, co to znaczy być eko.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here