Technologia a ekologia
fot. Pexels.com

Żyjemy na świecie, na którym nieustannie jesteśmy informowani o nowościach technologicznych. Jednocześnie zmniejsza się zachwyt jedynie nowinkami. Jesteśmy zainteresowani, jaki jest wpływ technologii na środowisko. Chcemy być świadomymi odbiorcami. 

 

Technologia a ekologia – czy to możliwe?

XXI wiek przyniósł rozwiązania w branży technologicznej, które możemy nazwać ekologicznymi. Przyglądając się działaniom marek, które produkują smartfony, możemy dojść do wniosku, że chcą za wszelką cenę zmniejszyć negatywny wpływ technologii na otoczenie. W rezultacie ograniczają ślad węglowy związany z procesem produkcji. Marka Google proponuje Pixel 5- produkt, który został wykonany z aluminium i plastiku z recyklingu. Fairphone sadzi drzewa, by zrekompensować środowisku to, co związane jest ze szkodliwą produkcją. Dodatkowo niemal każda marka stara się tworzyć opakowania, które są biodegradowalne. Czy to mało? Rynek smartfonów jest tak ogromny, że każde działanie tego typu pokazuje, że wpływ technologii na środowisko nie musi być tak negatywny, jak nam się wydaje.

Technologia a ekologia
fot. Pexels.com

 

Żyjemy wśród elektrośmieci 

Wpływ technologii na środowisko to produkowanie ton elektrośmieci. Wiele sprzętów, które kupujemy trudno naprawić, a my znajdujemy korzystne dla nas oferty sklepów elektronicznych i kupujemy nowe telefony, komputery, podzespoły. Jest tak dla nas wygodniej i szybciej. O czym warto pamiętać? Do naszych zwyczajów powinno wejść pozbywanie się zepsutego sprzętu przy zakupie nowego. Nie wyrzucajmy śmieci technologicznych do zwykłych śmietników. Tylko oddawanie elektrośmieci w dedykowane do tego punktu spowoduje, że nie wydostaną się do środowiska żadne niebezpieczne substancje. 

Regeneracja – sposób na dłuższe ekologiczne używanie sprzętu

Niech wskazówką dla każdego użytkownika telefonu będzie to, co stosuje branża regeneracji podzespołów drukarek. Dając przykład, że dobrej klasy sprzęt może być odnawialny i ekologiczny. Co prawda musimy początkowo zainwestować trochę więcej pieniędzy, ale mamy produkt, którym będziemy cieszyli się przez długie lata. Na rynku drukarek pojawiają się tanie, w zasadzie jednorazowe egzemplarze, które w ostatecznym rozrachunku wcale nie są opłacalne. Cieszymy się, że wydajemy mniej pieniędzy, by w rzeczywistości na swoim przykładzie pokazać, na czym polega negatywny wpływ technologii na otoczenie. Wiele marek smartfonów oferuje nam sprzęt, którego podzespoły w łatwy sposób wymienimy. Szukajmy takich rozwiązań. I regenerujmy nasze smartfony. 

Technologia a ekologia
fot. Pexels.com

Pozytywny wpływ technologii na otoczenie – tak dużo zależy od nas

Podsumowując, producenci smartfonów nieustannie wymyślają rozwiązania, które mają zmniejszać negatywny wpływ technologii na otoczenie. Greenpeace wielokrotnie nagradzał w swoich rankingach Nokię, która przoduje w takich rozwiązaniach wśród topowych producentów. Jest to fińska firma, której telefony od wielu lat goszczą w domach na całym świecie. Założona w 1865 roku marka stale się rozwija, nie wydaje się dziwne to, że jej rozwiązania są coraz bardziej ekologiczne, skoro jest to wyraźny trend na rynku. Nieźle w zestawieniach ekologicznych producentów plasują się Sony i Apple. Flagowce japońskiej firmy są przyjazne środowisku. Marka Apple zadbała nawet o to, by opakowanie, które trafi do naszych rąk, wykonane było z materiałów, o których śmiało możemy powiedzieć, że są eco friendly.

Pamiętajmy, że od użytkowników nowych technologii też wiele zależy. Korzystajmy z trybów, które oszczędzają energię. Warto kupić smartfony Samsung BlueEarth czy LG GD510, które możemy doładować energią słoneczną. Możemy wybrać modele, które pomieszczą dwie karty Sim i dzięki temu używać tylko jednego telefonu do rozmów prywatnych i zawodowych. A nasze codzienne wybory świadczą o podejściu do kwestii zdrowego, ekologicznego życia. Pamiętajmy o tym, gdy planujemy zakup nowego smartfona. Dodatkowo zastanówmy się, czy jest on nam potrzebny. Może moda na ekologię powinna być nam bliższa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here