elektrośmieci
fot. Pexels.com

Niejeden z nas zastanawiał się, jak pozbyć się elektrośmieci. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, kable nie powinny trafić to zwykłego śmietnika. Nie do końca jednak wiemy, gdzie je złożyć. Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą nam zachowywać się odpowiedzialnie. 

 

Gdzie oddać elektrośmieci? 

A może nigdzie ich nie oddawać, tylko zamówić bezpłatną opcję odbioru zużytego sprzętu elektronicznego z domu? Istnieje taka możliwość i warto z niej skorzystać, gdy chcemy wyrzucić ekologicznie większy sprzęt. Warto zastanowić się, gdzie oddać elektrośmieci trochę mniejszych gabarytów. W najbliższej okolicy każdego z nas znajdziemy odpowiedni punkt. Warto wpisać w wyszukiwarkę: gdzie oddać zużyty sprzęt,a pojawi się konkretny adres. Podczas zakupów nowego sprzętu, możemy w sklepie oddać ten stary. To świetna propozycja. Sklepy wielkoformatowe przyjmą sprzęt nawet wtedy, gdy nie zamierzamy w nich niczego kupić. Istnieje wiele możliwości, wystarczy sprecyzować, jakie mamy potrzeby i wybrać dogodną lokalizację.

elektrośmieci
fot. Pexels.com

Elektrośmieci – a co to właściwie jest ?

Czy baterie to elektrośmieci? Czy kable to elektrośmieci? – wątpliwości, które pojawiają się w wielu głowach, można szybko rozwiać. Sama definicja elektrośmieci zakłada, że są to wszelkie niedziałające, zużyte i stare, nieużywane już sprzęty elektroniczne, którymi kiedyś się otaczaliśmy. Możemy wyodrębnić kilka klas elektrośmieci. Kryterium, które można zastosować podczas dokonywania podziału to wielkość i przeznaczenie. Ogromne urządzenia AGD to pierwsza klasa. Wymienić można tu: lodówki, pralki, suszarki, zmywarki i wiele innych sporych urządzeń, które pomagały nam w przetwarzaniu, przechowywaniu żywności i sprzątaniu, utrzymaniu czystości. Wśród drugiej klasy wymieniamy sprzęty domowe mniejszej wielkości. To wszystkie zegarki elektroniczne, depilatory, golarki, żelazka, które już nam nie służą. Sprzęty teleinformatyczne to kolejna klasa elektrycznych śmieci.

Kolejna zaś to sprzęt RTV. Wśród nich telewizory, DVD, radia, magnetofony, a nawet instrumenty. Warto wskazać, że sprzęt oświetleniowy i medyczny to także elektrośmieci. Podobnie jak zabawki, które do działania potrzebowały sprawnych baterii. Co ważne: nawet żarówki nie powinny trafiać do zwykłych kubłów na śmieci. Podobnie baterie, które wykorzystywaliśmy, by wszystko działało. 

elektrośmieci
fot. Pexels.com

 Co dalej z elektrośmieciami? 

Utylizacja elektryki jest bardzo ważna. To nie tylko moda, ale przede wszystkim obowiązek, który nakłada na nas ustawa. Gdybyśmy nie oddawali elektrośmieci do utylizacji, grozi nam kara grzywny. Dlaczego? Związki, które się wydobywają podczas rozkładu takich śmieci, są niebezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Proces zgodnego z prawem rozkładu śmieci to demontowanie elementów składowych i usuwanie wszystkich szkodliwych substancji.

Elektrośmieci a działania ekologiczne 

 

Wiele marek, które produkują smartfony, stara się tak przygotować swój produkt, by można było bez problemu wymienić wadliwe podzespoły. Jest to niezwykle ważne dla osób, które preferują ekologiczny styl życia. Zależy im na tym, by każdego roku powstawało coraz mniej elektrycznych odpadów. Wiele pozarządowych organizacji promuje takie tendencje. Pamiętajmy, że kupienie smartfonu, który możemy podładować energią słoneczną, przedłuża życie baterii, która znajduje się w środku. Bardzo awaryjne są kable, których potrzebujemy, by naładować telefon. Można wybrać takie modele, które ładujemy bezprzewodowo. Na pytania: czy kable to elektrośmieci? Czy baterie to elektrośmieci? – musimy śmiało odpowiedzieć: tak. Działania ekologiczne powinny polegać na tym, by rezygnować ze sprzętów, które potrzebują regularnych wymian, z baterii jednorazowych. Dzięki temu przyczynimy się do poprawy jakości życia na naszej planecie. Zaplanujmy sobie akcję – jak najmniej elektrośmieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here