ekologiczny smartfon
fot. Pexels.com

Wpływ smartfonów na środowisko mierzy się ilością elektrośmieci, wielkością cyfrowego śladu węglowego. Rankingi są dość przerażające. Jednak każdy fan ekologii znajdzie smartfon przyjazny środowisku. Są marki, które od lat są nagradzane w zestawieniach organizacji, które zajmują się ochroną środowiska. 

Nokia – wielokrotnie doceniana przez Greenpeace

Smartfony i środowisko to połączenie, które może iść w parze. Marka Nokia wielokrotnie zyskała uznanie Greenpeace, ponieważ stara się nie generować wielkich ilości energii podczas produkcji telefonów w swojej ofercie. Dodatkowo unika jak może wytwarzania chemikaliów, które mogą szkodzić planecie. Dzięki tej zmianie w produkcji firma przestała wytwarzać szkodliwy brom. Naturalnie zestawienie marek, które są przyjazne środowisku, jest dłuższe. Zaraz po Nokii plasuje się Sony Erikson. 

Pudełko też jest ważne!

Smartfon przyjazny środowisku powinien zachwycać sympatyków ekologii już w pierwszym kontakcie. Czołowi producenci zdają sobie sprawę z tego, że wszystko zaczyna się od pudełka. W związku z tym sięgają po rozwiązania biodegradowalne. Dotyczy to kartonu oraz zabezpieczeń w środku pudełka. Takie rozwiązania o kilku sezonów stosuje Sony i producent iPhonów. Ciekawy pomysł wprowadzili w produkcji smartfonów przyjaznych środowisku Portugalczycy. Charakterystyczny dla portugalskich przedmiotów naturalny korek został wykorzystany w obudowie smartfonów od Iki Mobile. Powstaje w ten sposób przedmiot, który kojarzy się z Portugalią i jest ekologiczny. 

Fairphone – lider na rynku ekologicznych smartfonów 

Ślad węglowy związany ze smartfonami dotyczy przede wszystkim produkcji. Niejednokrotnie usłyszymy zarzuty pod adresem marki, że może proponuje ekologiczne pudełka, ale bardzo źle wypada pod kątem realizacji założeń ekologii w procesie produkcji. Nieźle w tym aspekcie zestawień wypada marka Apple. Ciekawe rozwiązania wprowadza Fairphone. Na czym one polegają? Przede wszystkim pomysłem koncernu jest możliwość łatwej wymiany podzespołów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ uszkodzenie jakiegoś elementu, niewystarczające działanie nie powodują konieczności zakupu nowego egzemplarza. Konstruktorzy przygotowali przejrzystą instrukcję wymiany podzespołu, co czyni sam proces jeszcze łatwiejszym. To są ekologiczne smartfony, ponieważ ograniczają produkcję elektrośmieci

ekologiczny smartfon
fot. Pexels.com

Gigaset – rozwiązanie dla tych, którzy chcą być eko

Niemiecka marka Gigaset jest bardzo zaangażowana w działania ekologiczne. Postawiła na pudełka, które są wykonane z materiałów, które całkowicie się rozłożą, są przyjazne środowisku. Dodatkowo zdając sobie sprawę, że branża, którą rozwija, jest niebezpieczna dla globu, angażuje się w akcje zalesiania terenów zielonych. To rekompensata, która nie jest jedyną opcją, by zmniejszyć negatywny wpływ smartfonów na środowisko. Fanów ekologicznego stylu życia zachwycą rozwiązania technologiczne marki. W smartfonach Gigaset znajdziemy wymienne akumulatory, a sprzęt naładujemy bezprzewodowo. Ostatnia opcja jest bardzo ważna, ponieważ kable często trzeba wymieniać, bo szybko się psują. Wydaje się, że to niewiele, ale w ogólnym rozrachunku jest bardzo korzystne dla środowiska. 

ekologiczny smartfon
fot. Pexels.com

Pixel 5 – stworzony z recyklingu 

Materiał, z którego produkowane są smartfony, może pochodzić z recyklingu. Dodatkowo Google zapewniło, że wszystkie produkowane przez markę produkty będą wykonywane z plastiku, który jest efektem działań o charakterze recyklingowym. W 2020 roku zaprezentowano smartfon Pixel 5. To propozycja, która łączy aluminium i plastik z recyklingu. To skutecznie zmniejsza ślad węglowy, który jest wynikiem produkcji. To ciekawa propozycja, która wyznacza nowy trend. Przedstawiciele marki zapewniają, że taka tendencja produkcyjna na stałe wejdzie do rozwiązań przez nią stosowanych. A ekologiczny smartfon stanie się standardem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here