postanowienia
fot. Pexels.com

Postanowienia noworoczne – mówimy o nich każdego roku podczas imprezy sylwestrowej, a niedługo później o wielu z nich zapominamy. Trudno spotkać się z kimś, kto osiąga swoje cele na kolejny rok. Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Najczęstsze sylwestrowe pytanie, czyli „masz jakieś postanowienia noworoczne?”

Niedługo powita nas nowy rok 2021, a wraz z nim mnóstwo nowych postanowień, mniej lub bardziej ambitnych i realistycznych. Z reguły w styczniu największym zainteresowaniem cieszą się siłownie – każdy w końcu obiecuje sobie i innym nową sylwetkę. W obecnej sytuacji spowodowanej pandemią może to wyglądać nieco inaczej, choć wygląda na to, że od 27 grudnia siłownie mogą zostać otwarte z powrotem.

Zmiana jest ważna – postanowienia noworoczna to nie tylko element tradycji. Są istotnym sposobem na pokierowanie swojego życia w zamierzonym kierunku i dokonania zmian, dzięki którym będziemy odczuwać większą życiową satysfakcję i spełnienie.

2021
fot. Pexels.com

Postanowienia noworoczne – siła woli a ambicja

Najczęstszym problemem dotyczącym spełniania postanowień noworocznych jest tak zwany słomiany zapał. Możemy usłyszeć sporo sensownych obietnic, takich jak: „w 2021 będę codziennie spędzała trzy godziny na siłowni”, „rzucę palenie”, „skończę kursy, zmienię pracę i podwoję swoje zarobki”. Wszystko to brzmi donośnie i zachęcająco, jednak niewiele osób może pochwalić się żelazną siłą woli, która pozwoli wytrwać przy tych postanowieniach. Przeważnie siły kończą się już w drugim, a nawet pierwszym miesiącu roku. Łatwo się wtedy zniechęcić do postanowień noworocznych, jak i wszelkich prób zmiany lub poprawy samych siebie. W efekcie spada nam samoocena – zaczynamy podświadomie wierzyć, że nic nam nie pomoże, a nasze życie pozostanie takie, jak było. Co zrobić, by trzymać się naszej listy postanowień noworocznych?

Przede wszystkim – planuj z głową

Rozsądne podejście to podstawa, gdy zamierzamy spełnić swoje noworoczne postanowienia. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie określenie swoich zamiarów. Nasze cele muszą być osiągalne. Nie ma sensu rzucać odważnych obietnic w stylu „schudnę 30 kilogramów” – w ten sposób jedynie nakładamy na siebie presję, jeszcze bardziej narażając się na problemy z rezygnacją i zwątpieniem.

rok 2021
fot. Pexels.com

Śpiesz się powoli

Z pewnością wszyscy znamy bajkę o zającu, który ścigał się z żółwiem, ale ostatecznie przegrał rywalizację. Chociaż był naturalnie szybszy i zwinniejszy, brakowało mu samozaparcia, pracowitości i systematyczności. Podczas spełniania naszych postanowień bądźmy właśnie takim „żółwiem”. Wymyślmy takie postanowienia na nowy rok, które może nie wywołują okrzyków podziwu, ale będziemy w stanie ich dotrzymać.

Przyjrzyjmy się, jak zmienić pewne popularne postanowienia noworoczne, typu „od Nowego Roku rzucam palenie”, w sensowne, osiągalne cele.

1. Zmień „rzucę palenie” na „będę regularnie palić mniej papierosów”.

Jeśli chcemy w Nowym Roku rzucić nałóg (papierosy, alkohol, słodycze, nadmierne jedzenie czy nawet media społecznościowe), nagłe pozbycie się go będzie bolesne. Takie gwałtowne zmiany prowadzą do irytacji, zmęczenia i tendencji do szybkiego powrotu do wcześniejszych nawyków. Zamiast na przykład rzucać palenie od razu, postanówmy, że będziemy palić mniej. Można zacząć od naprawdę niewielkich zmian – na przykład palić codziennie o jednego papierosa mniej. Po kilku tygodniach będą to już dwa papierosy mniej, potem trzy, cztery, i tak dalej.

Warto notować sobie swój postęp – i nie zniechęcać się, gdy któregoś dnia nam nie pójdzie. To nic strasznego! Jesteśmy istotami sterowanymi przez nasze nawyki i czasem ciężko się z nich uwolnić. Wyrozumiałość dla samej siebie jest ważna, ale ważna jest też dyscyplina. Po upadku musimy od razu wstać na nogi. Może i nie uda nam się rzucić palenia od razu, ale to dobry sposób, by sprawnie przejść przez ten proces w następnych miesiącach.

nowy rok postanowienia
fot. Pexels.com

2. Zmień „schudnę 20 kilo” na „codziennie ćwiczę przez co najmniej 5 minut”.

Pięć minut ćwiczeń to mało. Bardzo mało. Nawet wtedy, gdy planujemy to robić codziennie. Ćwiczenie codziennie po pięć minut nie ma jednak trenować naszych mięśni (a raczej – nie tylko), ale nasz mózg. Najważniejszą kwestią jest przyzwyczajenie mózgu do samego zaczynania danej czynności. Potem idzie coraz łatwiej, a my stopniowo zaczynamy traktować nowe zadanie jako zwykłą część dnia. Gdy postanowimy ćwiczyć przez pięć minut, łatwo będzie nam potem ćwiczyć przez dziesięć minut, potem piętnaście – i tak dalej. Samo bieganie nie jest problemem: najtrudniejsze jest tak naprawdę podniesienie się z kanapy.

Niezwykle ważne jest robienie tego codziennie – w ten sposób nawyk stanie się naszą drugą naturą. Po pewnym czasie będzie to tak naturalne, jak sprawdzanie mediów społecznościowych w wolnej chwili czy parzenie kawy z samego rana.

postanowienia noworoczne
fot. Pexels.com

Postanowienia noworoczne: jak ich dotrzymać? Wyznacz sobie cel, ale pamiętaj o wyrozumiałości dla samej siebie

Przy wyznaczaniu sobie celu nie możemy oderwać się od rzeczywistości. Wymyślmy coś, co jest w miarę mierzalne i osiągalne – nawet jeśli nie jest to nic wartego chwalenia się innym. Da to nam pewne wskazówki, do czego dążyć, jakiś przystanek na drodze do mety.

Kolejną wartą zapamiętania rzeczą jest ustalenie celu na podstawie naszej pracy, a nie jej wyników. Co to oznacza? Zamiast wyznaczać sobie cel „przed czerwcem muszę schudnąć 15 kg”, sformułujmy to raczej w sposób następujący: „zanim zacznie się czerwiec, będę codziennie ćwiczyła przez co najmniej pięć minut”. Może i nie schudniemy tyle, ile chcemy, może nie osiągniemy błyskawicznie wymarzonej, plażowej sylwetki – wyrobimy w sobie za to dobry nawyk, który będzie fundamentem przyszłego samorozwoju. Trzeba pamiętać, że to długi proces, a po drodze mogą nas spotkać liczne upadki i rozczarowania. Warto zatem przygotować się na nie w odpowiedni sposób, a także zaopatrzyć się w duże pokłady dyscypliny i wyrozumiałości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here