Aktywność fizyczna nie musi być bardzo męcząca, aby dawała dobre efekty oraz pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie. Przykładem ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu, jest stretching. Dlaczego warto się rozciągać?
Czym jest stretching?
Szukając w sieci internetowej sposobów na aktywność fizyczną, którą uprawiać możemy w domu, najpewniej spotkamy się z pojęciem stretching. Co to właściwie znaczy? Chodzi o ćwiczenia, które polegają po prostu na rozciąganiu ciała. Programy zazwyczaj nie zajmują wiele czasu, jednak nawet kilkanaście minut dziennie poświęconych na trening stretchingu może diametralnie odmienić nasze życie.
Tego rodzaju ćwiczenia działają w głównej mierze na nasze mięśnie, ale ich pozytywny wpływ to także gwarancja lepszego samopoczucia. Co więcej, do ich wykonywania nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu. Dzięki temu każdy może podjąć się tego rodzaju ćwiczeń w wolnych chwilach spędzanych w domowym zaciszu.
Efekty rozciągania, dla których warto uprawiać stretching
Poranny stretching to znakomity sposób na rozpoczęcie dnia. Oczywiście tego rodzaju ćwiczenia możemy wykonywać także o każdej innej porze. Nie wymagają one dużego przygotowania – dlatego wystarczy nam tak naprawdę tylko wolna chwila. Przyda się także karimata, która sprawi, że łatwiej będzie nam przybierać pozycje wskazane w zestawie ćwiczeń. Codzienne rozciąganie daje wiele pozytywnych efektów, które podzielić możemy na dwa rodzaje. Pierwsze z nich dotyczyć będą bezpośrednio naszego ciała oraz zdrowia fizycznego, natomiast drugie odnoszą się do naszego samopoczucia oraz zdrowia psychicznego. Warto zainteresować się również ćwiczeniami na rowerze stacjonarnym poziomym.
Poprawa kondycji fizycznej
Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy podjąć się wykonywania ćwiczeń rozciągających w domu, jednak nadal nie jesteśmy co do nich przekonani, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak rozciąganie wpływa na sylwetkę. Jedną z pierwszych zalet będzie jej wysmuklenie, a także poszerzenie zakresu ruchów naszego ciała. Co więcej, ćwiczenia tego typu pozytywnie wpłyną na naszą postawę. Regularne wykonywanie ćwiczeń ujędrnia sylwetkę oraz zapewnia jej większą elastyczność. Mięśnie stają się bardziej wytrzymałe, podobnie jak stawy. Stretching poprawia również krążenie, a co za tym idzie – pozytywnie wpływa na dotlenienie organizmu.
Wpływ regularnego rozciągania na samopoczucie
Aktywność fizyczna to nie tylko sprawniejsze ciało, ale również umysł. Zastanawiając się nad tym, co daje stretching, nie możemy zatem pominąć kwestii związanych z poprawą samopoczucia. Podczas aktywności fizycznej w naszym organizmie przybywa hormonów szczęścia, których działanie widoczne jest momentalnie. Z tego powodu stretching to znakomity sposób na relaks oraz walkę ze stresem. Regularnie wykonywane ćwiczenia sprawią, że będziemy mieć znacznie więcej energii potrzebnej do wykonywania codziennych obowiązków.
Stretching w domu – jak zacząć?
Codzienne rozciąganie może być formą aktywności fizycznej dla każdej osoby. Jego pozytywne skutki warte są poświęcenia kilku minut. To szczególnie ważne, gdy na co dzień jesteśmy zabiegani i skupiamy się głównie na pracy – zwłaszcza jeśli jest to praca siedząca. W takim wypadku rozciąganie będzie dla nas formą relaksu, która zapewni chęci do dalszego wykonywania swoich obowiązków.
Jeżeli nigdy wcześniej nie rozciągaliśmy się regularnie, warto postawić na prostsze zestawy ćwiczeń rozciągających dla początkujących. W internecie możemy znaleźć wiele programów dla osób z różnym poziomem doświadczenia. To propozycje zarówno dla sportowców chcących poprawić swoje wyniki, jak i kompletnych nowicjuszy.
Warto pamiętać, że rozciąganie to także obowiązkowy punkt związany z każdą inną aktywnością fizyczną. Z tego powodu należy pamiętać o koniecznym stretchingu po treningu oraz przed jego rozpoczęciem. Pozwoli on uniknąć wielu problemów – głównie nieprzyjemnego bólu oraz niechcianych kontuzji.
Rozciąganie – jakie rodzaje wyróżniamy?
Z pozoru rozciąganie wydaje się dość proste, jednak wyróżniamy kilka rodzajów stretchingu, które znacząco różnią się od siebie. Najczęściej rozciąganie dzieli się na dynamiczne i statyczne. Pierwszy termin dotyczy ćwiczeń wykonywanych w ruchu. Mogą być świetnym dopełnieniem bardziej rozbudowanego planu treningowego – zaleca się umieścić je na samym początku. Stretching dynamiczny pozwala na rozgrzanie mięśni oraz zwiększenie ich mobilności. Drugi rodzaj, czyli stretching statyczny, to zbiór ćwiczeń, które wykonujemy w zasadzie bez ruchu. Najczęściej są to określone pozycje, które należy przyjąć i utrzymać przez jakiś czas. Możemy wykonywać je po treningu, a także jako samodzielny zestaw treningowy. Osoby chcące dbać o swoją sylwetkę powinny zainteresować się również technikami martwego ciągu i ćwiczeniami.