Jak poprawnie używać kubeczka menstruacyjnego? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie. Kubeczek menstruacyjny w przeciwieństwie do tradycyjnych podpasek i tamponów, jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku.
Kubeczek menstruacyjny – czym właściwie jest?
Menstruacja to dla niektórych kobiet wrażliwy i niewygodny temat. Zwłaszcza tych, które przechodzą miesiączkę w bardzo bolesny sposób lub mają obfite krwawienia. Wybór środków higienicznych o odpowiednim rozmiarze, chłonności, a także wykonanych z nieuczulających materiałów, to dla nich prawdziwe wyzwanie. Kubeczek menstruacyjny – co to? To przede wszystkim alternatywa dla tradycyjnych podpasek i tamponów. Opinie o tym coraz bardziej popularnym wśród Polek rozwiązaniu są bardzo obiecujące. Kubeczki menstruacyjne są wykonane zazwyczaj z delikatnego silikonu, który dzięki swojej elastycznej formule, dopasowuje się do kobiecego ciała. Kubeczek aplikuje się w pochwie – zbiera on krew menstruacyjną, nie pozwalając jej wydostać się na zewnątrz. Po napełnieniu się zbiorniczka, wystarczy go opróżnić i umyć, a następnie ponownie użyć. Ta forma sprawdza się nawet w czasie snu lub uprawiania sportu.
Zyskujące popularność rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również bardzo ekologiczne. Używając kubeczka menstruacyjnego i rezygnując z tamponów lub podpasek, produkujemy mniej śmieci. Odpowiednio używany i utrzymywany w czystości produkt, może posłużyć nawet przez kilka lub kilkanaście lat!
W kwestii higieny należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu i dezynfekcji kubeczka. Między aplikacjami należy umyć go wodą, a co kilka aplikacji należy wyczyścić go delikatnym środkiem myjącym o pH odpowiednim do pH pochwy. Ponadto, przed pierwszym użyciem produktu, jak również przed i po zakończeniu krwawienia, należy przeprowadzić sterylizację. Można ją wykonać za pomocą sody oczyszczonej, wrzątku lub specjalnych do tego celu tabletkach.
Kubeczki menstruacyjne – jaki rozmiar dobrać?
Wybór rozmiaru kubeczka menstruacyjnego jest uzależniony od wzrostu i budowy ciała danej osoby, jak również od tego, czy dana kobieta ma za sobą poród. Producenci kubeczków oferują rozmiary od S do XL. Jednak najpopularniejszymi są S i M. Najmniejszy przeznaczony jest dla nieródek i niskich kobiet, a M przystosowany został do potrzeb kobiet, które mają za sobą poród siłami natury, jak również dla osób o wyższym wzroście.
Kubeczki menstruacyjne – jak używać ich odpowiednio?
Takie pytanie zadają sobie kobiety zainteresowane nową metodą radzenia sobie z miesiączką. To nie jest skomplikowane! Kubeczki mają kształt przypominający kwiat tulipana, a dzięki ich elastyczności, aplikacja produktu jest prosta. Należy skierować palcami złożony w literę S lub C kubeczek do środka pochwy. Każda kobieta musi odpowiednio dobrać do siebie technikę aplikacji. Można robić to na siedząco, stojąco lub z jedną nogą uniesioną nad wanną czy taboretem. Przypomina to trochę zaimplementowanie tamponu. Najważniejsze przy aplikacji kubeczka menstruacyjnego jest rozluźnienie mięśni pochwy, jak i całego ciała, także brak stresu. W przypadku pań, które mogą mieć problem z komfortowym używaniem produktu, zaleca się aplikację przy pomocy lubrykantu na bazie naturalnych składników i wody.
Kolejny problem pojawia się przy zapełnieniu kubeczka menstruacyjnego. Jak wyjąć go wtedy z pochwy? Przede wszystkim należy dokładnie umyć ręce, a następnie delikatnie przykucnąć i pociągnąć palcami za dolną część kubeczka. Po wyjęciu należy go opróżnić, przepłukać wodą, umyć dłonie i ponownie zaaplikować w celu ochrony przed krwawieniem. W zależności od obfitości miesiączki, proces należy powtórzyć kilka razy dziennie.
Kubeczek menstruacyjny – opinie użytkowniczek
Kubeczek menstruacyjny to rewolucyjna zmiana w kwestii środków higienicznych. Można mieć go zawsze przy sobie, nie zajmuje dużo miejsca Łatwo dbać o jego sterylność, a aplikacja jest bardzo prosta. Ponadto, kobiety chwalą sobie komfortowe użytkowanie kubeczków menstruacyjnych. Wadą tego rozwiązania może być natomiast opróżnianie go w łazienkach publicznych (na uczelni, w pracy, w galerii handlowej), jak również początkowe ewentualne obawy i problemy dotyczące aplikacji. Jednakże już po kilku aplikacjach, cały proces wydaje się łatwiejszy i przebiega sprawnie. Podczas menstruacji świadoma kobieta powinna pamiętać o tym, by nie dopuścić do niedoboru witamin i mikroelementów. Dobrym pomysłem wydaje się być picie koktajli witaminowych.