Pierwszy okres to wyjątkowa chwila w życiu każdej kobiety. Rodzice młodych nastolatek zawsze zastanawiają się, jak najlepiej przygotować córkę do tego momentu – czy warto z nimi o tym rozmawiać już na długi czas przed spodziewaną pierwszą miesiączką, czy może pytania warto zostawić na ostatnią chwilę?
Pierwszy okres – objawy
Pierwszy okres pojawia się najczęściej u dziewczynek pomiędzy 11. a 14. rokiem życia. Jest to zależne od czynników genetycznych, ale również masy ciała (pulchniejsze dziewczynki zaczynają miesiączkować wcześniej, niż ich szczupłe rówieśniczki) i nawyków żywieniowych. Niedługo przed pierwszym okresem u dziewczynek zaczynają rozwijać się piersi, pojawia się pierwsze owłosienie pod pachami i na wzgórku łonowym, może nastąpić również szybki wzrost (nazywany skokiem pokwitaniowym – pierwsza miesiączka występuje zwykle około rok po tym nagłym wzroście) oraz pot o nieprzyjemnym zapachu.
Najczęstsze objawy, które bezpośrednio zwiastują nadchodzącą pierwszą miesiączkę to:
- ogólne osłabienie organizmu,
- bóle podbrzusza,
- wydzielanie z pochwy większej ilości śluzu,
- niewielkie plamienie z dróg rodnych,
- rozdrażnienie, zwane często PMS (zespołem napięcia przedmiesiączkowego).
Poza tym w czasie pierwszego okresu mogą wystąpić nasilone bóle podbrzusza, wahania wagi, wahania nastroju, trądzik oraz zatrzymanie wody w organizmie.
Pierwszy okres – co daje?
Dla wielu kobiet pierwsza miesiączka to traumatyczne wspomnienie, głównie z uwagi na brak odpowiednio prowadzonej edukacji seksualnej w Polsce oraz tabu, którym owiany jest temat menstruacji. Dziś matki są o wiele bardziej świadome niż dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści lat temu – z tego względu często zastanawiają się, jak przygotować córkę do pierwszego okresu w taki sposób, żeby nie wspominała źle tego doświadczenia.
Pierwszym krokiem do tego, aby pierwsza miesiączka nie zapisała się w pamięci naszego dziecka w negatywny sposób, jest rozmowa – a tak naprawdę to seria rozmów. Zamiast przeprowadzać jedną, dużą rozmowę z jedenastoletnią czy dwunastoletnią dziewczynką, która lada dzień może dostać pierwszego okresu, lepiej wdrażać ten temat stopniowo do rozmów z córką już od lat dziecięcych. Dzieci widzą o wiele więcej, niż dorośli myślą o ich stanie postrzegania świata – jeżeli ukrywamy przed dziećmi podpaski w łazience i nie mówimy przy nich o menstruacji, nasze córki w przyszłości będą zachowywać się podobnie.
Jak przygotować córkę do pierwszego okresu?
Poza łamaniem tabu, które istnieje wokół tematu menstruacji, warto podsuwać dojrzewającej córce artykuły, książki i grafiki o tematyce dojrzewania i pierwszej miesiączki. Warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł, tworzonych przez lekarzy, lekarzy ginekologów i seksuologów – dzięki temu mamy pewność, że przekazujemy dziecku poprawną wiedzę.
Poza ogólnym przyzwyczajaniem dzieci do teamtu menstruacji i łamaniem tabu, warto porozmawiać z córką wprost o jej obawach związanych z objawami pierwszej miesiączki. Wiele młodych nastolatek boi się bólu oraz wzrostu wagi podczas okresu, dlatego warto szczegółowo omówić uczucia, które towarzyszą dorastającej dziewczynie. Poza tym trzeba uświadomić dziecko, że przez pierwsze dwa lata od wystąpienia pierwszego krwawienia może spodziewać się niepokojących okresów. Warto od razu zaznaczyć, że powinna zwracać się do nas ze wszystkimi zaburzeniami miesiączkowania, które zaobserwuje – jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości, należy zabrać córkę do ginekologa.
Ponadto należy poruszyć szczegółowo temat higieny intymnej – wytłumaczyć, jak myć się podczas okresu oraz jakich środków higienicznych powinno się używać. Zdecydowanie powinno się odradzić córce kupna perfumowanych podpasek. Ponadto w nieco późniejszym okresie, gdy nasze dziecko oswoi się już z comiesięcznymi krwawieniami, warto zaproponować używanie kubeczka menstruacyjnego, który jest wygodniejszą i ekologiczniejszą alternatywą dla tradycyjnych środków higienicznych. Warto poruszyć z córką również temat okresu w podróży.