zaburzenia miesiączkowania
fot. Pexels.com

Dla wielu kobiet menstruacja to bardzo drażliwy temat i ciężki czas w każdym miesiącu – bóle, obfite krwawienie i rozdrażnienie to nic przyjemnego. Niektóre objawy są naturalne, ale istnieją również przesłanki, że z niektórymi problemami z okresem najlepiej skierować się do lekarza.

Zaburzenia miesiączkowania

Z zaburzeniami miesiączkowania boryka się bardzo wiele osób. Problemy mogą pojawić się już w odniesieniu do pierwszego okresu jeśli dziewczynka zaczyna miesiączkować przed 10. rokiem życia lub nie miesiączkuję pomimo przekroczeniu 15 lat, powinniśmy zabrać córkę do specjalisty. Jakie są inne najpopularniejsze zaburzenia miesiączkowania, występujące u kobiet w każdym wieku?

zaburzenia miesiączkowania
fot. Pexels.com

Problemy z okresem mogą dotyczyć naprawdę wielu jego aspektów. Jednym z najczęstszych problemów z okresem są nieregularne miesiączki – cykl menstruacyjny w teorii powinien ustabilizować się podczas okresu dojrzewania płciowego, ale nie zawsze tak jest. Kłopoty z cyklem menstruacyjnym mogą wywoływać między innymi stres, choroby tarczycy, otyłość lub niedowaga. Nieregularna miesiączka to zmora zwłaszcza dla kobiet aktywnych – okres w podróży nie jest niczym przyjemnym. W wielu przypadkach cykl reguluje się dopiero pod wpływem przyjmowania leków hormonalnych.

Innym problemem są zaburzenia długości trwania cyklu – wydłużenie lub skrócenie cyklu miesiączkowego. Przyczyny takich problemów z okresem należy szukać w czynnikach zewnętrznych, gdyż zaburzenia miesiączkowania często są związane z silnym stresem – pod wpływem takich emocji okres może przesunąć się nawet o tydzień. Niestety, może być to spowodowane również innymi czynnikami – w przypadku skrócenia cyklu miesiączkowego przyczyną mogą być na przykład cykle bezowulacyjne. W takim wypadku warto niezwłocznie udać się do lekarza.

Innym niepokojącym objawem jest zatrzymanie krwawienia podczas miesiączki. Może być spowodowane to szybkim spadkiem masy ciała i utrzymywaniem dużego deficytu kalorycznego – panie, które odchudzają się poprzez restrykcyjne diety, często poza zbędnymi kilogramami tracą okres. To bardzo niepokojący objaw, który może świadczyć o zbyt szybkiej utracie masy ciała.

Bolesna miesiączka a higiena intymna

Zadbanie o higienę intymną podczas miesiączki zapobiega infekcjom, które mogą wdać się w czasie krwawienia, gdy zmienia się pH pochwy. Należy pamiętać o kilku prostych zasadach – płynie do higieny intymnej o dobrym, naturalnym składzie, myciu rąk przed i po wymianie środków higienicznych oraz o wstrzymaniu się od gorących kąpieli. Mimo, że ciepła woda pomaga w uśmierzaniu bolesnej miesiączki, wpływa również na bardziej intensywne krwawienie, więc w czasie miesiączki lepiej wybrać prysznic, a w bólu wspomóc się ciepłym termoforem. Ponadto kobietom o obfitym krwawieniu często poleca się porzucenie tradycyjnych środków higieny na rzecz kubeczka menstruacyjnego, który  na dłuższą metę jest o wiele bardziej komfortowy i ekologiczny.

Ponadto nie warto ignorować bolesnych miesiączek – jeśli cały okres spędzamy z termoforem w łóżku, bo skurcze nie ustępują, a z bólu wręcz kręci się w głowie, należy szybko skierować się do dobrego lekarza.

PMS – jak sobie radzić?

PMS, czyli premenstrual syndrome, to problem z okresem, którą dotknięta jest duża część kobiet. Objawia się między innymi poprzez rozdrażnienie, silne bóle podbrzusza, migreny, a nawet problemy żołądkowe i niepokojące spadki nastroju – to wszystko, jeśli występuje w 2. fazie cyklu menstruacyjnego i cyklicznie się powtarza, może oznaczać że kobieta cierpi na PMS. Jak sobie radzić z tą przypadłością? Przede wszystkim należy udać się do ginekologa, który powinien skierować kobietę na dalsze badania krwi oraz wykluczyć inne przyczyny występowania silnych objawów przed okresem – takich jak na przykład choroby układu rozrodczego. 

zaburzenia miesiączkowania
fot. Pexels.com

Jeśli borykamy się z PMS, poza wizytą u specjalisty warto zadbać o zmianę nawyków żywieniowych (lekkostrawną dietę, unikanie potraw ciężkich i smażonych) oraz o piciu dużej ilości wody. Pomocna może okazać się również aktywność fizyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here