okres w podrozy
fot. Pexels.com

Dla wielu kobiet menstruacja to bardzo drażliwy temat. Ciężki czas w każdym miesiącu – bóle, obfite krwawienie i rozdrażnienie to nic przyjemnego. Niektóre objawy są naturalne, ale istnieją również przesłanki, że z niektórymi problemami z okresem najlepiej skierować się do lekarza.

Niespodziewany okres

Nieregularny cykl menstruacyjny to najczęstsza przyczyna pojawienia się niespodziewanego okresu. Ta przypadłość dotyczy przede wszystkim młodych dziewczyn, które są dopiero kilka lat lub wręcz kilka miesięcy po pierwszej miesiączce. Ma to związek z burzą hormonalną, która ma miejsce w organizmie dorastającej dziewczynki. Zaburzenia miesiączkowania zdarzają się również u dorosłych kobiet, między innymi ze względu na problemy z tarczycą, zaburzenia w funkcjonowaniu przysadki mózgowej lub podwyższony poziom prolaktyny. Bez względu na źródło – ten problem dotyka wielu kobiet. Potrafi pokrzyżować nasze plany, zwłaszcza w okresie wakacyjnym – okres w podróży to nic przyjemnego, a okres na plaży czy podczas górskiej wędrówki to koszmar dla większości z nas. Niezbyt miłą niespodzianką podczas wakacji może być też zespół napięcia przedmiesiączkowego – nie tylko powoduje rozdrażnienie, ale i informuje nas o nadciągającej miesiączce.

Niespodziewana miesiączka podczas podróżowania zdarza się również kobietom, które z reguły nie mają problemów z regularnością cyklu menstruacyjnego. W takim wypadku warto zadać sobie pytanie o to, jak podróż wpływa na okres. Warto zauważyć, że wszystkie silne emocje. Stres przed podróżą albo ekscytowanie się nadchodzącym, wyczekiwanym wyjazdem – mogą wpłynąć na czas wystąpienia okresu. Ponadto wpływ może mieć sam fakt podróżowania, zwłaszcza w wypadku zmiany strefy czasowej lub zmiany klimatu.  

okres w podróży
fot. Pexels.com

Higiena w podróży

Jeśli zaskoczy nas niespodziewany okres, warto przede wszystkim zachować spokój – taka sytuacja może zdarzyć się każdej kobiecie, zwłaszcza w momencie gdy podróżujemy w dalekie strony – w takich wypadkach ze względu na nagłą zmianę otoczenia i strefy czasowej nawet nie trzeba zadawać sobie pytania jak podróż wpływa na okres, gdyż szok związany z podróżą odczuwa cały organizm – stąd bierze się chociażby zjawisko jetlag, który występuje z racji na szok naszego ciała związany ze zmianą stref czasowych. Może on objawiać się między innymi dolegliwościami żołądkowymi, bólem głowy, dezorientacją, problemami z apetytem i sennością. Nic więc dziwnego, że podróż ma wpływ również na okres. Nie musimy jednak przecież podróżować daleko, aby nadszedł niespodziewany okres – równie dobrze może nas zaskoczyć podczas podróży między polskimi województwami. 

Najważniejszą zasadą higieny w podróży jest dostęp do toalety i bieżącej wody – wybierajmy miejsca noclegowe i przystanki na trasie, które zapewniają do tego dostęp. Nie ma nic gorszego niż okres bez możliwości umycia się pod bieżącą wodą! To nie problem w hotelach lub wynajmowanych mieszkaniach. W hostelach czy miejscach, gdzie śpimy pod otwartym niebem – może zaskoczyć nas problem. Jeśli zamierzamy spać na polu namiotowym, dobrze upewnić się, że w okolicy (lub na terenie pola) możemy liczyć na dostęp do bieżącej wody.

Każda kobieta powinna mieć w kosmetyczce, którą zabiera ze sobą w podróż, buteleczkę płynu do higieny intymnej oraz nawilżane chusteczki. To drugie rozwiązanie może uratować nas również w momencie, gdy nie mamy swobodnego dostępu do bieżącej wody. Warto mieć przy sobie również antybakteryjny żel do rąk, który pozwoli odkazić nam ręce w podobnej sytuacji. 

W przypadku, gdy pojedziemy wakacje, a zaskoczy nas niespodziewany okres – warto zadbać o to, aby nie podrażnić miejsc intymnych. Siedzenie na piasku w krótkich spodenkach lub majtkach od stroju kąpielowego. Okres na plaży nie należy do przyjemnych zjawisk. Na szczęście dzięki tamponom lub kubeczkowi menstruacyjnemu podczas miesiączki można z powodzeniem pływać!

okres w podróży
fot. Pexels.com

Kubeczek menstruacyjny

Tradycyjne podpaski czy tampony nie najlepiej sprawdzają się w podróży, gdyż trzeba je wymieniać dość często – niestety, mogą powodować również liczne problemy, takie jak na przykład odparzenia od podpasek. Kubeczek menstruacyjny jest dobrą alternatywą dla takich środków higieny – w podróży okazuje się bezkonkurencyjnym rozwiązaniem. Wystarczy poprawnie umieścić go w pochwie. Następnie wymienić w momencie, gdy będziemy mieć dostęp do bieżącej wody (chociażby kranu na stacji benzynowej). Ponadto kubeczek można nosić nawet przez dwanaście godzin! To wielkie ułatwienie, gdyż podpaski i tampony należy wymieniać kilkukrotnie częściej.

Niespodziewany okres nie musi być tragedią – warto pamiętać o kilku prostych produktach, takich jak płyn i chusteczki do higieny intymnej oraz kubeczek menstruacyjny, aby z łatwością zachować higienę w podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here