okres
fot. Pexels.com

W czasie menstruacji bardzo istotne jest, aby poprawnie dbać o higienę. Brak utrzymywania czystości może prowadzić do licznych infekcji. W jaki sposób najlepiej zadbać o higienę intymną?

Jak należy dbać o higienę podczas miesiączki?

Higiena intymna to istotny aspekt zdrowia każdej kobiety. Jej zaniedbanie może prowadzić do wielu infekcji i problemów ze zdrowiem intymnym. Z tego względu bardzo istotne jest, aby odpowiednio poważnie podchodzić do tego tematu – w szczególności podczas miesiączki, gdyż podczas tych dni wzrasta pH pochwy, a co za tym idzie – o wiele łatwiej o infekcję. Ponadto krew menstruacyjna i nieodpowiednie rytuały higieniczne mogą osłabiać naturalną barierę ochronną pochwy, a co za tym idzie – sprzyjać grzybicom lub chorobom bakteryjnym pochwy i sromu, które mogą objawiać się między innymi poprzez brzydki zapach, świąd, pieczenie, a nawet obrzęk okolic intymnych. W razie wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Na szczęście przykrych niespodzianek można uniknąć dzięki odpowiedniej higienie intymnej.

okres higiena
fot. Pexels.com

Zdrowe wzorce warto budować nie tylko u dorosłych kobiet, ale również u dziewczynek, najlepiej jeszcze przed wystąpieniem pierwszej miesiączki – świadomość tego, jak dbać o własne ciało to wiedza, która jest bardzo wartościowa dla dziewcząt wchodzących w okres dojrzewania.

Jak należy dbać o higienę podczas miesiączki? Oto kilka najważniejszych porad:

    • podczas okresu najlepiej postawić na majtki z oddychającego materiału, na przykład bawełniane; w tym czasie ważna jest wygoda. Nie polecane są również stringi oraz obcisłe ubrania – w czasie menstruacji przewiewne ciuchy to zdecydowanie lepszy wybór niż dopasowane jeansy.
    • dobierz odpowiednie do swojego ciała środki higieniczne – w przypadku używania tradycyjnych podpasek i tamponów ważna jest chłonność; dobrą i higieniczną alternatywą jest również kubeczek menstruacyjny. Zdecydowanie należy wystrzegać się perfumowanych środków higieny, które często wywołują odparzenia od podpasek. Co ważne, podpaski i tampony należy zmieniać co kilka godzin, aby uniknąć ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego.

 

  • golenie podczas okresu nie jest zakazane, ale nie jest też najbardziej komfortową czynnością – jeśli to możliwe, lepiej odłóż to na czas po menstruacji.

 

  • podczas wymiany środków higienicznych zawsze dokładnie myj ręce.

Jak się myć podczas okresu?

Kolejnym ważnym aspektem tego, jak dbać o higienę podczas miesiączki jest mycie się w odpowiedni sposób. Podczas trwania okresu nie należy zażywać długich i gorących kąpieli – mogą one powodować wzmożone krwawienie. Prysznic podczas okresu to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Po prysznicu należy osuszyć okolice intymne za pomocą specjalnie wydzielonego do tego celu, osobnego ręcznika lub papierowego ręcznika kuchennego. Ponadto warto delikatnie podmywać się lub używać chusteczek do higieny intymnej w trakcie każdej zmiany środków higienicznych. 

Odpowiedni płyn do higieny intymnej

Kolejną kwestią istotną w kontekście tego, jak się myć podczas okresu, jest wybór odpowiedniego płynu do higieny intymnej. Szczególnie gdy mowa o okresie w podróży. Nie powinien mieć w składzie silnych detergentów, które mogą podrażniać delikatne okolice intymne; poza tym należy wystrzegać się parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych oraz substancji spieniających – dobry płyn do higieny intymnej ma naturalny skład, jest bezzapachowy i bezwonny. Odpowiednia higiena zapobiegnie występowaniu niepokojącego okresu.

tampon
fot. Pexels.com

Warto zwrócić uwagę na zawartość kwasu mlekowego – środki, które mają w swoim składzie ten składnik pomagają w utrzymaniu właściwego pH pochwy podczas menstruacji. W łagodzeniu podrażnień i infekcji pomagają środki, które mają w swoim składzie z roślin, na przykład wyciąg z rumianku, kory dębu czy szałwii. Dla nawilżenia i regeneracji błon śluzowych świetnie sprawdzają się substancje takie jak lanolina, gliceryna czy kwas hialuronowy. Płyn do higieny intymnej, który zamiast silnych detergentów zawiera w sobie takie substancje jest z pewnością dobrym wyborem. Szukasz informacji na temat miesiączki? Koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem na temat napięcia przedmiesiączkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here