postanowienia 2021
fot. Pexels.com

Kolejny rok zleciał i znowu trzeba przygotować nowe postanowienia noworoczne. Być może ponownie pojawiły się tam te związane z nałogami. Rzucenie palenia czy rezygnacja ze słodyczy to wbrew pozorom jedne z najtrudniejszych rzeczy, które można sobie wybrać. Nawet tak trudne cele da się jednak osiągnąć!

Walka z nałogami w 2021

Trzeba przyznać, że nie jest to proste zadanie. Jeżeli chcesz zerwać z nałogiem, który na każdym kroku okazuje się silniejszy od Ciebie – teraz jest na to idealny moment. Na początek warto zaznaczyć, że prawdopodobnie będzie to długi i ciężki proces. Podstawowa zasada to postawienie sobie celów, które faktycznie będziemy w stanie osiągnąć. Najlepiej podejść do zwalczania własnych nałogów stopniowo, powoli wprowadzając sobie kolejne ograniczenia. W ten sposób unikniemy szoku i szybkiego powrotu do nałogu.

Nie sztuką jest stworzyć listę postanowień noworocznych, która będzie biła w oczy swoją ambicją, jednak jej zrealizowanie będzie graniczyło z cudem. Liczba rzeczy, które chcemy zmienić, nie jest jednak aż tak ważna. Czasem lepiej skupić się tylko na jednym aspekcie, żeby mieć pewność, że nic nas nie będzie po drodze rozpraszało.

postanowienia noworczne
fot. Pexels.com

Postanowienia noworoczne związane z nałogiem

Wiele osób traktuje Nowy Rok jako nowy początek, który pozwoli zapomnieć o wszystkich problemach i porażkach, otwierając zupełnie nowe możliwości. Co decyduje o tym, czy dotrzymamy postanowień noworocznych? Pierwszy krok to determinacja. Zasada „Nowy Rok, nowa ja” działa jedynie wtedy, kiedy nasza chęć zerwanie z niezdrowym nawykiem jest naprawdę silna. Musimy być przede wszystkim skłonne do wyrzeczeń.

Najczęściej wspominanym nałogiem, z którym chcemy zerwać, są papierosy. Postanowienie noworoczne związane z tą konkretną kwestią jest chyba najtrudniejsze do spełnienia. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak rzucić nałóg, lecz niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nasze podejście będzie zależeć głównie od skali problemu – czyli jak dużo i jak często palimy.

Nałogi, które chcemy pokonać, to problem, który cały czas narasta. Tak samo powinniśmy go zwalczać. Podobnie jak kiedyś zaczynałyśmy od palenia tylko na imprezach lub zaledwie co parę dni, teraz możemy stopniowo ograniczyć liczbę papierosów. Małe kroki to recepta na sukces – warto o tym pamiętać, przygotowując postanowienia na Nowy Rok.

szampan
fot. Pexels.com

Mniej słodyczy w Nowym Roku

Często sporym problemem okazuje się także ograniczenie lub całkowita rezygnacja z jedzenia słodyczy. Wiele z nas ma problem z podjadaniem między posiłkami lub niezdrowym odżywianiem. Jak ograniczyć puste kalorie, jak schudnąć i zadbać o świetną figurę? Wyeliminowanie takich produktów z jadłospisu jest ważnie nie tylko dlatego, że dzięki temu tracimy na wadze. To także sposób na zagwarantowanie sobie świetnego samopoczucia, zdrowia i długiego życia.

Postanowienia noworoczne związane z alkoholem

To kolejny trudny temat. Uważa się, że to jeden z najbardziej podstępnych nałogów – nie wiadomo, kiedy z jednego kieliszka wina przed snem zacznie robić się butelka, a później dwie. Dodatkowo kobiety świetnie potrafią maskować tego typu problemy. W związku z tym warto ograniczyć spożywanie, a może nawet całkiem przestać pić? Można zacząć od kontrolowania ilości alkoholu poprzez robienie zapisów. Po jakimś czasie można wyciągnąć wnioski o tym, ile i jak pijemy – a następnie narzucić sobie limity.

Skuteczna walka z nałogiem

Jeśli zastanawiasz się, jak rzucić palenie, to mamy kilka propozycji. Pomocne będą między innymi plastry i gumy do żucia z nikotyną. Osoby palące bardzo często potrzebują zrobić coś z ręką, która wcześniej trzymała papierosa. Warto mieć ze sobą na przykład małą piłeczkę antystresową, którą można naciskać za każdym razem, gdy czujemy potrzebę zapalenia. Są także specjalne aplikacje na smartfona, które pomogą utrzymać regularność i pamiętać o swoich postanowieniach.

W przypadku jedzenia słodyczy sytuacja jest o wiele trudniejsza – pokusy znajdują się niemal na każdym kroku. W każdym sklepie znajdziemy batoniki i chipsy, które są pełne pustych kalorii. Warto zamienić taką przekąskę na coś zdrowego. Świetny pomysłem będą chipsy warzywne: wystarczy pokroić ulubione warzywa w talarki, posypać przyprawami, polać oliwą i piec je przez kilka minut w piekarniku. Ciekawą alternatywą dla słodkich produktów mogą być także zdrowe koktajle z owoców i warzyw.

W każdym z powyższych przypadków warto poprosić znajomych, żeby zwracali uwagę, czy przypadkiem nie podpalasz lub nie wcinasz kolejnego pączka. Być może znajdziesz kogoś, kto jest w podobnej sytuacji – razem będzie Wam raźniej podjąć walkę z nałogiem.

rok 2021
fot. Pexels.com

Inne pomysły na postanowienia noworoczne

Coraz większą popularnością cieszą się postanowienia związane z ekologią. Każda osoba powinna interesować się stanem środowiska i próbować przyczynić się do lepszego funkcjonowania planety. W związku z tym niektórzy postanawiają zrezygnować z jedzenia mięsa. Wegetarianizm jest ostatnio bardzo modny, a dodatkowo – bardzo zdrowy. Wiele kobiet zaczyna także wytwarzać własne kosmetyki, co pozwala na zmniejszenie zużycia plastiku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here