psychologia odchudzanie
fot. Pexels.com

Odchudzanie się jest żmudnym, trudnym i bardzo nieprzyjemnym procesem. Warto jednak się poświęcić, choć nasze ciało będzie się  przed tym wzbraniać na każdym kroku. Oto kilka psychologicznych kwestii związanych z odchudzaniem, które pomogą Ci w zgubieniu nadmiarowych kilogramów.

Psychologia czy samozaparcie – co jest ważniejsze?

Tak naprawdę są to bardzo mocno skorelowane ze sobą kwestie. Nasza psychika jest sprzężona ze wszystkim, co robimy – z tym, jak się zachowujemy i jakie podejmujemy decyzje. Często możemy przez to czuć się nieco zagubieni i mieć problem ze skupieniem się na tym, co naprawdę ważne. Warto pamiętać, że psychologiczne aspekty naszych zachowań często są głęboko ukryte. Z jednej strony wynika to z mechanizmów, które mają nas chronić – z drugiej strony te same mechanizmy prowadzą do pogorszenia się naszego życia.

Doskonałym przykładem takiego zjawiska jest stres. Jako uwarunkowany ewolucyjnie proces bardzo dobrze sprawdzał się w przypadku zagrożenia. Z czasem zaczął jednak aktywować się w sytuacjach, które wyglądają inaczej niż kilkaset lat temu. Kiedyś stres pomagał nam walczyć o przetrwanie, podczas gdy obecnie często wiąże się z różnymi interakcjami, do których w pewnym sensie nie jesteśmy naturalnie przystosowani.

Dlaczego jednak mówimy akurat o stresie? Psychologia stresu również jest bardzo intensywnie związana z odchudzaniem. Często jest to bardzo istotny aspekt, który skutecznie pogrąża nasze próby poradzenia sobie z dodatkowymi kilogramami. Ponadto może prowadzić do nadmiernego jedzenia; to bardzo rozpowszechniony mechanizm obronny. Tak – „zajadanie stresów” jest faktem. Możemy jednak poradzić sobie z nim za pomocą pewnych psychologicznych metod.

ćwiczenia
fot. Pexels.com

Psychologia: aspekty odchudzania – klucz do sukcesu tkwi w tym, jak myślisz

Człowiek jest bardzo leniwy – nie w kontekście samej pracowitości, ale działania całego naszego organizmu. W naturalny sposób skupiamy się zawsze na tym, by robić to, co przyniesie nam maksymalną korzyść minimalnym wkładem. Możemy to nazwać inteligencją, jednak ewolucja traktuje to jako skłonność do lenistwa – lubimy mieć prosto i nie chcemy mieć pod górkę.

Jaki ma to związek z odchudzaniem? Skuteczna dieta musi być przede wszystkim prosta. Musi być tak stworzona, żeby utrzymanie jej było po pierwsze realne, a po drugie – nie zajmowało nam połowy dnia. Jeżeli będziemy musieli poświęcić zbyt duży wkład na jej utrzymanie, szybko się „wypalimy” i nasze starania pójdą na marne. Z pomocą dietetyka albo na własną rękę budujmy dietę z produktów, które lubimy jeść i z których jedzenia odczuwamy satysfakcję. Podstawą jest dostosowanie wartości kalorycznej do naszego zapotrzebowania. Na każdym etapie musimy jednak mieć w głowie najważniejszą zasadę: ma być na tyle prosto, żeby nie obciążać zanadto naszej psychiki.

odchudzanie
fot. Pexels.com

Psychologia to także kwestia samozaparcia i świadomości

Kiedy lepiej rozumiemy, co dzieje się w nas i wokół nas, będziemy mogli bardziej odpowiednio reagować na potencjalne pokusy. Kluczem jest zatem podejmowanie świadomych decyzji żywieniowych. Aby to osiągnąć, warto sięgnąć na przykład po trening uważności. Mindfulness jest naukowo udowodnionym mechanizmem, który pozwala także na osiągnięcie korzyści w trakcie budowania i utrzymywania diety. Warto go wykorzystać – jednak tylko wtedy, gdy to „czujemy”. Jeżeli od początku zakładamy, że techniki uważności nie dadzą nam żadnych pozytywnych efektów, prawdopodobnie tak właśnie będzie – nastawienie ma tutaj ogromne znaczenie.

rowerek
fot. Pexels.com

Co robić, a czego nie robić? Stawiaj sobie konkretne cele

Warto wykorzystać w tym miejscu szeroko używaną w zarządzaniu metodę SMART: cele muszą być osiągalne, wymierne, mieć odpowiednie ramy czasowe, ale także muszą być ambitne. Jeśli chcemy się zmienić, musimy wiedzieć, w którym kierunku to robić. Możemy postawić sobie cel: za 2 lata chcę ważyć 10 kilogramów mniej. To cel wymierny i osiągalny, z określonymi ramami czasowymi. Z drugiej strony, gdy po prostu powiemy sobie „chcę schudnąć 5 kilogramów”, być może nigdy nie osiągniemy takiego celu. W zasadzie takie stwierdzenie bardziej przypomina życzenie niż konkretny cel.

Starajmy się ponadto wdrażać systemy. Możemy na przykład zupełnie zmieniać nasze diety, ale w sposób usystematyzowany i przemyślany, który opiera się na budowaniu nawyków. Nie zalecamy posługiwania się technikami w stylu „teraz schudnę 5 kilogramów, potem sobie odpuszczę, potem kolejne 5 kilogramów”. Choć pozornie wygląda to na dobry pomysł, w rzeczywistości może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Pamiętajmy, że nieodpowiednie podejście do diety może przyczynić się do niedoborów witamin i mikroelementów w organizmie.

W utrzymaniu odpowiedniej diety może pomóc nam psycholog albo dietetyk – warto się nad tym zastanowić, gdy nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy zadbać o to samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here