słownik
fot. Pexels.com

Jakich języków warto się uczyć? Jest tyle możliwości! Skupimy się jednak na pięciu najważniejszych, które warto znać – niezależnie od tego, w którym regionie świata się mieszka. Nie oznacza to jednak, że są to najprostsze języki.

W trakcie pandemii warto poświęcić się nauce nowych języków!

Obecnie mamy wiele możliwości, by zacząć naukę języków obcych w domu – od zdalnych kursów po aplikacje takich jak Duolingo czy Busuu. Języki obce to coś, na co zdecydowanie warto postawić. To dobry wybór nie tylko wtedy, gdy mamy do czynienia obcokrajowcami, lecz także w przypadku, gdy szukamy sposobów na trening własnego mózgu i samokontroli.

Rozwijanie słownictwa i schematów myślowych w trakcie nauki nowego języka jest bardzo skutecznym sposobem na to, by zacząć myśleć w nieco inny sposób. Dzięki temu możemy zacząć skupiać się na swoich osiągnięciach i pogłębianiu własnej tożsamości. Kiedy uczymy się nowego języka, dosłownie zaczynamy działać w inny sposób! Oto propozycja pięciu języków, których warto zacząć się uczyć teraz. Dzięki ich znajomości możemy lepiej  radzić sobie na rynku pracy, dogadywać się z nowo poznanymi osobami w podróżach, a także po prostu czerpać satysfakcję z nowej, przydatnej umiejętności.

języki nauka online
fot. Pexels.com

1. Język mandaryński

To podstawowy wariant języka chińskiego, uznawany za oficjalny standard w Państwie Środka. Jest drugim po angielskim najczęściej wykorzystywanym językiem w komunikacji codziennej. Możemy się go nauczyć z pomocą narzędzi online. Nauka języka mandaryńskiego (chińskiego) nie jest zbyt łatwa – to jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Zdecydowanie jednak warto go poznać. Chiny otwierają się powoli na świat i być może już niedługo będą dominować na wielu płaszczyznach związanych z gospodarką. Opanowanie mandaryńskiego sprzyja także podróżowaniu po Chinach – Azjaci nie zawsze lubią rozmawiać w języku angielskim. Jest to język, którym operuje prawie miliard ludzi!

2. Hindi

Język hindi jest niezwykle interesujący. Jego nauka nie jest zbyt prosta, choć pod wieloma względami jest to język łatwiejszy od chińskiego. Indie to kraj o ogromnym potencjale, który nie tylko warto zwiedzić, ale także warto rozważać jako kierunek pod kątem pracy. W Unii Europejskiej coraz bardziej potrzebujemy pracowników, którzy będą skutecznie łączyć współpracę osób z Indii i krajów europejskich. Hindi to drugi po mandaryńskim tak perspektywiczny język – posługuje się nim ponad 40% obywateli Indii.

3. Arabski

Języki dominujące w Azji (i nie tylko!) zamyka nam język arabski. Jego nauka jest bardzo trudna – na świecie istnieje wiele różnych dialektów, które znacząco się od siebie różnią. Kiedy jednak skupimy się na podstawach, stosunkowo łatwo opanujemy kolejne formy dialektyczne, które są skorelowane ze standardowym językiem arabskim.

Arabski jest dominującym językiem w ogromnej liczbie krajów: od Kataru, przez Kuwejt, Liban, Maroko, Oman, Tunezję, Irak i Syrię, po Jordanię, Bahrajn, Erytreę oraz Somalię. Naprawdę sporo osób posługuje się biegle arabskim. Coraz częściej mamy z nim styczność nie tylko w Afryce Północnej i Azji Południowo-Wschodniej, ale także w codziennym życiu w krajach europejskich. Specjaliści od języka arabskiego są bardzo potrzebni na wielu rynkach.

języki arabski
fot. Pexels.com

4. Hiszpański

Najpopularniejsze języki na świecie to nie tylko te z Azji. Mamy także wśród nich kilka propozycji europejskich, choć warto pamiętać, że po hiszpańsku mówi się w ogromnej liczbie krajów. Wynika to z ekspansji Hiszpanów w epoce wielkich odkryć. Podobieństwa do portugalskiego i włoskiego są także kolejnym ważnym aspektem. Możemy dzięki temu podejmować próby komunikacji w większości krajów Ameryki Południowej, Europy Zachodniej i niektórych krajach afrykańskich (choć na tym kontynencie niewątpliwie dominują francuski i angielski). Nauka hiszpańskiego to nie problem – w Polsce nauczycieli tego języka znajdziemy nie tylko w dużych miastach.

hiszpania
fot. Pexels.com

5. Rosyjski

Język, który traci nieco na znaczeniu, jednak wciąż warto zwrócić na niego uwagę. Nauka języka rosyjskiego jest prosta – nawet pomimo faktu, że operuje on innym alfabetem. Rosyjski to język słowiański, jednak posługują się nim nie tylko Słowianie, a także niektórzy mieszkańcy państw z Azji. Rosyjski otwiera nam ogromne możliwości komunikacyjne w Europie Wschodniej: od Serbii po Gruzję. Znaczna część ludności traktuje ten język jako drugi (po rodzimym), wśród młodszego pokolenia jako trzeci (po angielskim) język.

rosja
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here