decyzja o dziecku
fot. Pexels.com

Decyzja o ciąży diametralnie zmienia życie każdej pary. Jak przygotować się do ciąży i pojawienia się na świecie nowego członka rodziny? Wątpliwości dotyczące tematyki ciąży mogą spędzać sen z powiek wielu osobom. Z tego względu warto zadać sobie kilka istotnych pytań. Pamiętajmy, że decyzja o dziecku musi być przemyślana.

Świadoma decyzja o dziecku

Pojawienie się nowego członka rodziny to ogromna zmiana dla każdej pary. Jeśli chcemy podjąć świadomą decyzję o dziecku, warto przygotować się mentalnie jeszcze na długo przed zajściem w ciążę. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy decyzja o potomstwie nie jest dyktowana nam przez zewnętrzną presję. Może chodzi o nacisk społeczeństwa, babcię pytającą o prawnuki albo koleżanki, które wrzucają zdjęcia swoich dzieci na portale społecznościowe.

ciąża zdjęcia
fot. Pexels.com

Podjęcie decyzji o potomstwie pod wpływem otoczenia może mieć katastrofalne skutki. Wiele kobiet, które zbyt szybko zdecydowało się na dzieci (nawet z planowanej ciąży) doświadcza depresji poporodowej. Ponadto dla wielu rodziców – z wyszczególnieniem młodych rodziców – dziecko okazuje się ogromnym wyzwaniem i obciążeniem. To z kolei wpływa negatywnie na zdrowie i komfort życia zarówno rodziców, jak i potomstwa. Z tego względu podjęcie naprawdę świadoma decyzja o dziecku jest bardzo istotna.

Warto zastanowić się również nad tym, czy jesteśmy w stanie zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki materialne. Jeśli decydujemy się na potomka, powinniśmy liczyć się z dużymi wydatkami. Obejmują one nie tylko tak zwaną wyprawkę dla noworodka (łóżeczko, wózek, elektryczną nianię, ubranka, środki higieniczne), ale również wydatki związane z lekarzami, żłobkiem czy przedszkolem. Chociaż świeżo upieczonym rodzicom to może wydawać się odległą przyszłością, tak naprawdę bardzo szybko należy myśleć o zapisaniu dziecku do placówki opiekuńczej, jeżeli chcemy aby znalazło się dla niego miejsce.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Do tego wszystkiego dochodzi koszt wizyt lekarskich i środków medycznych, zwłaszcza jeśli okaże się, że nasze dziecko jest na coś uczulone. Warto mieć na względzie aspekt finansowy, stabilność naszej sytuacji na rynku pracy i dostęp do pomocy od najbliższych. Ponadto przed zdecydowaniem się na planowaną ciążę warto zorientować się, jakie prawa ma ciężarna w pracy.

Przed ostateczną decyzją o ciąży warto zastanowić się również nad tym, jak widzimy podział obowiązków pomiędzy sobą a partnerem. To kwestia, którą należy dokładnie przedyskutować i podzielić się zobowiązaniami dotyczącymi dziecka w najbardziej optymalny sposób. Jeśli mamy zwierzęta domowe, warto dowiedzieć się jak przygotować pupila do pojawienia się nowego domownika. Dla psa lub kota nagłe pojawienie się noworodka w domu może wiązać się ze sporym stresem.

Decyzja o dziecku już za nami. Jak przygotować się do ciąży?

ciąża
fot. Pexels.com

Gdy podejmiemy już świadomą decyzję o dziecku, pojawia się istotne pytanie: “jak przygotować się do ciąży?”. Przede wszystkim należy pomyśleć o:

  • Zmianie nawyków żywieniowych – zbilansowana dieta i odpowiednia dawka witamin to podstawa dla kobiet starających się o dziecko, ciężarnych oraz matek karmiących. Należy również zadbać o odpowiednią suplementację.
  • Wykonaniu pakietu badań profilaktycznych jeszcze przed zajściem w ciążę. W jej trakcie musimy regularnie stawiać się na badaniach ciążowych.
  • Wybraniu odpowiedniego ginekologa i położnika.

Ponadto warto pomyśleć o tym, na jaką pomoc ze strony bliskich możemy liczyć. Poza rozmową z partnerem, o której wspomniano wcześniej, dobrze jest mieć oparcie również w rodzinie i przyjaciołach. W idealnej sytuacji mamy wsparcie od zaufanego lekarza. Kobiety w ciąży często mają do czynienia z różnymi problemami i wątpliwościami, z którymi najlepiej poradzić sobie, zasięgając porady specjalisty lub prosząc o pomoc kogoś bliskiego.

Warto pamiętać również o tym, że ciało kobiety zmienia się podczas okresu ciąży i karmienia piersią. To żaden powód do wstydu – organizm musi dostosować się do noszenia pod sercem nowego życia przez 9 miesięcy. Jeśli wiemy, że mamy skłonność do popadania w kompleksy związane z wyglądem lub wręcz skłonności do zaburzeń odżywiania, warto pomyśleć o regularnych konsultacjach z psychologiem. To również jedna z części tego, jak przygotować się do ciąży. Świadoma decyzja o dziecku powinna wiązać się nie tylko z zadbaniem matki o swoje zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

Ile przeciętna para stara się o dziecko?

Decyzja o ciąży często oznacza, że para starająca się o dziecko chciałaby, aby ich potomek pojawił się na świecie jak najszybciej. Nie zawsze jest to możliwe. Zajście w planowaną ciążę jest ograniczone przez wiele czynników, takich jak np. wiek kobiety, jakość nasienia mężczyzny czy stres. Według danych WHO przyjmuje się, że para jest płodna, jeśli zapłodnienie będzie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia starania się o dziecko i regularnego współżycia. Odpowiedź na pytanie “ile przeciętna para stara się o dziecko?” jest trudna. Wiele zależy od czynników osobniczych, ale często podaje się, że średni czas to nawet pół roku.

W XXI wieku coraz częściej występują problemy z płodnością. Należy zacząć się martwić, jeżeli pomimo regularnego uprawiania seksu bez zabezpieczenia kobieta nie zachodzi w ciążę przez podane wcześniej dwanaście miesięcy. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, który zleci dalsze badania w kierunku diagnostyki niepłodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here