wybór lekarza do prowadzenia ciąży
fot. Unsplash.com

Wybór lekarza do prowadzenia ciąży to stresująca decyzja. Ta osoba będzie odpowiedzialna przez kilka miesięcy za rozwój naszego dziecka. Oczywiście nie aż w tak dużym stopniu jak rodzice, niemniej rola lekarza prowadzącego w przebiegu ciąży jest istotna. Jak wybrać położnika?

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Obawy przed wybraniem nieodpowiedniego ginekologa do prowadzenia ciąży są w pełni naturalne i zrozumiałe. W końcu lekarz będzie towarzyszył nam podczas badań, odpowiadał na nurtujące przyszłych rodziców pytania i wątpliwości. Wiele kobiet boi się podejmować tego wyboru, gdyż na grupach internetowych wręcz roi się od negatywnych opinii o niektórych lekarzach prowadzących ciążę. Z tego względu warto rozmawiać o doświadczeniu w tym temacie z koleżankami, które ciążę mają już za sobą, oraz zapoznać się z opiniami danego gabinetu medycznego w internecie.

Na początku należy zastanowić się, czy chcemy wybrać lekarza prowadzącego ciążę w ramach praktyki prywatnej, czy w ramach NFZ. Z danych wynika, że nawet kilkadziesiąt procent Polek wybiera wizyty prywatne, pomimo wysokich cen konsultacji z takim ginekologiem (od 100 do 250 złotych). Przyszłe mamy często boją się wyczekiwania na wizytę przez długie tygodnie.

Wybór lekarza do prowadzenia ciąży

wybór ginekologa w ciąży
fot. Pexels.com

Ważnym sygnałem, który powinien pomóc nam podjąć decyzję o wyborze osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ciąży, jest pierwsza wizyta u danego lekarza. Dobry specjalista powinien zebrać szczegółowy wywiad, który zawiera nie tylko aspekty dotyczące daty ostatniej miesiączki albo przebytych chorób. Istotne są także kwestie takie jak przewlekłe problemy zdrowotne, ewentualne uzależnienia czy wykonywany zawód. Warto mieć na uwadze, że nie każda pracownica w ciąży może wykonywać obowiązki wynikające ze swojego stanowiska. Jeśli lekarz jest wyrozumiały i aktywnie nas słucha – możemy mieć pewność, że będzie odpowiednią osobą do prowadzenia ciąży.

Kolejną istotną kwestią jest problem kontaktu z lekarzem. Niektórzy ginekolodzy dają kobietom swoje numery telefonów, aby w razie nagłych problemów mogły szybko się z nimi skontaktować. To bardzo ważna sprawa, zwłaszcza dla kobiet, które zachodzą w pierwszą ciążę – dobrze jest mieć możliwość błyskawicznego skontaktowania się ze specjalistą.

Ponadto zastanawiając się, jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży, istotną kwestią jest również sposób, w który lekarz komunikuje się z pacjentkami. Jeśli jest małomówny i posługuje się jedynie ściśle medycznym żargonem, zagubione w nowej sytuacji kobiety mogą czuć się źle. Pamiętajmy, że jest to bardzo ważne, aby kobieta w ciąży odczuwała atmosferę bezpieczeństwa.

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży? Najlepiej zasięgnąć opinii znajomych oraz sprawdzonych informacji w internecie, a podczas wizyty zwrócić uwagę na to, czy lekarz jest skory do rozmowy na temat naszych wątpliwości w temacie ciąży. Dobry kontakt ze specjalistą prowadzącym ciążę to ogromne ułatwienie dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka.

Wybór lekarza do prowadzenia ciąży to nie wszystko. Jak wybrać położną?

poród
fot. Pexels.com

Dobrze jest wybrać położną, która współpracuje z naszym lekarzem rodzinnym lub lekarzem prowadzącym ciążę. To wiele ułatwia! Ponadto warto zastanowić się nad wybraniem położnej blisko naszego miejsca zamieszkania, aby w sytuacji kryzysowej łatwo można było się z nią skontaktować. Zadaniem położnych jest nie tylko asystowanie przy porodzie. Położne środowiskowe pomagają kobietom dowiedzieć się, jak karmić dziecko, jak je pielęgnować oraz jak dbać o siebie i maluszka w czasie połogu. Rola położnej w procesie ciąży, porodu i w czasie połogu jest bardzo istotna. Z tego względu w problemie tego, jak wybrać położną warto kierować się podobnymi kryteriami, co przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę. Między innymi będzie to poziom wzajemnej komunikacji.

O czym warto pamiętać, przygotowując się do porodu?

Świadoma decyzja o dziecku wymaga dużej dojrzałości emocjonalnej i odpowiedzialności. Z tego względu poza wyborem odpowiednich specjalistów warto pamiętać również o:

  • badaniach ciążowych – wykonanie odpowiednich badań przed ciążą oraz w trakcie jej przebiegu jest obowiązkowe dla każdej odpowiedzialnej mamy. Mowa tutaj między innymi o badaniach profilaktycznych matki, morfologii krwi, USG w ciąży, jak również o badaniach prenatalnych.
  • Zdrowej diecie oraz o suplementach w ciąży, które są świetnym uzupełnieniem zdrowego stylu życia, który wpływa pozytywnie również na płód. Należy suplementować między innymi kwas foliowy i witaminę B6.
  • Jeśli mamy domowych pupili, warto zaznajomić się z tematem zwierzęcia w domu a dziecka. Psa lub kota trzeba odpowiednio przygotować na przybycie nowego domownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here