suplementy diety w ciąży
fot. Unsplash.com

Planowanie ciąży to wielka odpowiedzialność. Dziecko to ogromna zmiana w życiu każdej pary. Z tego powodu należy zadbać o swoje zdrowie zarówno w trakcie starań o potomstwo, jak i w okresie ciąży. Wsparciem zdrowego jadłospisu są suplementy diety w ciąży.

O czym warto pamiętać przed zajściem w ciążę?

W życiu większości osób przychodzi moment, w którym wraz z partnerem lub partnerką podejmują decyzję o posiadaniu dziecka. To szczególnie ważny moment dla kobiet, gdyż to właśnie my nosimy nowe życie pod sercem przez dziewięć miesięcy. Z tego względu bardzo istotne jest, aby przed zajściem w ciążę pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

witaminy w ciąży
fot. Unsplash.com
  • Wybór ginekologa. Dla wielu kobiet, które planują potomstwo ta decyzja jest bardzo ciężka. Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży? To bardzo częste pytanie na grupach dla przyszłych mam i na forach internetowych. Każdemu obiły się o uszy historię o niekompetetnych lekarzach, dlatego nie warto narażać się na stres – trzeba podejść odpowiedzialnie do tematu wyboru ginekologa. Najlepiej kierować się sprawdzonymi opiniami znajomych oraz recenzjami gabinetów lekarskich w internecie.
  • Badania przed ciążą to szereg profilaktycznych badań, które powinny wykonać obie strony starające się o dziecko. U kobiet powinna to być między innymi morfologia krwi, badanie hormonów tarczycy oraz cytologia i badanie piersi w celu wykluczenia zmian przednowotworowych. U mężczyzn – badania w kierunku występowania chorób wenerycznych, morfologia krwi i badanie moczu. Jeżeli mimo starań o dziecko test ciążowy wciąż pokazuje wynik negatywny, dobrze jest poprosić partnera również o konsultację z lekarzem w celu diagnostyki ewentualnej niepłodności.
  • Zmiana nawyków – przed ciążą należy odstawić używki, zadbać o zdrowszą dietę i dobrą kondycję organizmu. W utrzymaniu zdrowia pomagają suplementy i witaminy dla planujących ciążę.
  • Ciąża a zwolnienie z pracy – zastanawiając się nad zajściem w ciążę, należy zorientować się w temacie przeciwwskazań co do podejmowania swojego zawodu w tym okresie. Dodatkowo musimy poznać informacje o zasadach ewentualnego zwolnienia zdrowotnego.

Odpowiedzialna ciąża

Ponadto warto zastanowić się, czy na pewno podejmujemy w pełni świadomą decyzję o dziecku. Odpowiedzialne rodzicielstwo polega na pewności co do swoich wyborów! Jeśli jesteśmy posiadaczkami zwierząt domowych, warto poczytać o temacie przyzwyczajenia zwierzęcia do nowego członka rodziny.

Suplementy diety w ciąży i witaminy dla planujących dziecko

Zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego stylu życia. W okresie wzmożonego wysiłku organizmu oraz zimą nie mamy jednak dostępu do świeżych, lokalnych owoców i warzyw. Dodatkowa suplementacja jest polecana również kobietom starającym się o dziecko. Specjaliści zalecają, aby suplementację witaminami dla planujących ciążę rozpocząć już kilka miesięcy przed planowanym staraniem się o potomka. Odpowiedni poziom witamin i minerałów w organizmie sprawi, że będziemy mieć pewność co do gotowości na ciążę, która stanowi duże obciążenie dla kobiecego ciała. Suplementy diety w ciąży to recepta na sukces!

sport w ciąży
fot. Unsplash.com

Co ważne, kobietom starającym się o dziecko nie zaleca się restrykcyjnych diet odchudzających. Długotrwały deficyt kaloryczny może negatywnie wpłynąć na płodność, a zbyt niska masa ciała może być nawet powodem poronienia. Kobieta, która decyduje się podjąć starania o potomstwo, a tym bardziej osoba, która już zaszła w ciążę powinna dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę kalorii oraz witamin. Warto zadbać o dużą dawkę witaminy D, kwasu foliowego, kwasów omega-3 oraz żelaza i magnezu.

Suplementy diety w ciąży

W czasie ciąży zapotrzebowanie na wapń, żelazo, beta-karoten, jod i witaminy A i C wzrasta diametralnie. W przypadkach niektórych z tych witamin i minerałów niemal dwukrotnie. Nie zawsze istnieje możliwość, aby tak dużą dawkę witamin dostarczyć z pożywienia. Na ratunek przychodzą witaminy dla ciężarnych. Obowiązkowe suplementy diety w ciąży to:

 • Kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u dziecka nawet o 70%.
 • Witamina E – obowiązkowa witamina dla planujących ciążę i jednocześnie niezbędny suplement w ciąży, zwłaszcza pod koniec. Zażywana przed zajściem w ciążę pomaga zapobiegać wrodzonym wadom płodu, a pod koniec ciąży bierze udział również w kształtowaniu się wzroku dziecka. Ponadto jest polecana również mężczyznom, gdyż zanotowano pozytywny wpływ witaminy E na płodność.
 • Witamina B6 usprawnia wchłanianie kwasu foliowego i magnezu, ponadto reguluje ilość estrogenu i progesteronu w kobiecym organizmie.
 • Witamina B4, znana pod nazwą cholina. Wpływa na kształtowanie się mózgu dziecka, a matce pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby i łożyska.
 • Witamina C, która zapobiega infekcjom i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego oraz pomaga we wchłanianiu się żelaza.

Na temat suplementacji dobrze porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciąże. Na pewno zaleci nam najlepiej dopasowane do naszych potrzeb suplementy. W ciąży dodatkowe wsparcie zdrowej diety jest niezbędne, chociaż oczywiście witaminy dla ciężarnych nie zastąpią rozsądku i zbilansowanego sposobu żywienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here