kobieta w ciązy
fot. Pexels.com

Ciąża to wielkie szczęście i chwila, w której przyszła matka może poczuć się wyjątkowo kobieco. To jednak także ogromna odpowiedzialność. Warto od początku podejść do tematu na spokojnie, by oszczędzić sobie stresu.

Ciąża – sprawy zasadnicze

Podstawowa kwestia to oczywiście to, czy nasza ciąża była planowana. Wbrew pozorom odpowiedzi na to pytanie może być całkiem sporo. Poza skrajnymi przypadkami – zdecydowaną chęcią uniknięcia jej oraz aktywnym staraniem się, by w nią zajść – mamy też mnóstwo sytuacji pośrednich, w których braliśmy pod uwagę ewentualność ciąży, mniej lub bardziej mając na nią ochotę w danej chwili.

Niezależnie jednak od tego, do której z tych sytuacji nam najbliżej, do tematu należy podejść rozsądnie. Kości zostały rzucone, a organizm stawia nas przed faktem dokonanym. Jeśli doszło do zapłodnienia, to dla procesów zachodzących w naszym ciele nie ma najmniejszego znaczenia, czy to planowaliśmy. Nasze intencje nie mają też wpływu na warunki decydujące o tym, jak zajść w ciążę.

Jeśli staramy się o dziecko, podstawową sprawą jest ustalenie, kiedy przypadają nasze dni płodne. To czas, w którym szansa zajścia w ciążę jest najbardziej prawdopodobna (choć jest to możliwe nie tylko wtedy). Do ich określenia niezbędna jest znajomość długości cyklu menstruacyjnego (zazwyczaj jest to 28 dni) oraz data pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli rzeczywiście zależy nam na maksymalizacji szans na zapłodnienie, warto regularnie notować sobie dni rozpoczęcia miesiączkowania. Na ich podstawie jesteśmy w stanie dokonać wyżej wymienionych, naprawdę prostych kalkulacji.

brzuch ciążowy
fot. Pexels.com

Ciąża objawy – po czym poznać, że faktycznie doszło do zapłodnienia?

Pierwsze objawy ciąży to zazwyczaj nudności, ogólne zmęczenie oraz przede wszystkim brak miesiączki. Na ten ostatni szczególnie zwrócą uwagę kobiety, u których cykl jest bardzo regularny. Inne objawy ciąży to między innymi powiększenie piersi. Jeśli odczuwamy w nich ból lub wydają się nam szczególnie wrażliwe, to również może sugerować ciążę. Często spotykaną oznaką są mdłości, zwłaszcza te poranne, jak również częstsze niż zwykle korzystanie z toalety. Warto wspomnieć także o zmianach nastrojów, często bardzo nagłych, czy pojawieniu się zachcianek zachciankach, które zazwyczaj u nas nie występują.

Gdy podejrzewamy, że mogło dojść do zapłodnienia, chcemy oczywiście jak najszybciej zweryfikować swoje domysły. Współczesna medycyna pozwala nam zrobić to bez problemu – odpowiedni test dostaniemy za niewielką kwotę w każdej aptece. Warto jednak wiedzieć, kiedy zrobić test ciążowy. Przede wszystkim nie powinniśmy go wykonywać zaraz po stosunku, podczas którego miałoby dojść do zapłodnienia. Test ma sens najwcześniej około ośmiu dni później. Najlepiej poczekać z wykonywaniem testu do dnia, w którym spodziewamy się miesiączki – jeśli ta nie następuje, to coś może być na rzeczy.

ciąża
fot. Pexels.com

Jestem w ciąży! Co dalej?

Jeśli już stwierdziliśmy, że faktycznie jesteśmy w ciąży, od razu nasuwa się drugie pytanie: który to tydzień ciąży? Chcemy oczywiście wiedzieć, kiedy spodziewać się porodu, a także na jakim etapie jesteśmy my i rosnące w nas dziecko. Szczęśliwie tu również pomocą mogą służyć odpowiednie kalkulatory. Potrzebne są nam te same dane co w przypadku obliczania dni płodnych: standardowa długość trwania cyklu oraz data wystąpienia naszej ostatniej miesiączki.

Jak wiadomo, ciąża trwa zazwyczaj 9 miesięcy – a dokładnie 40 tygodni. Przebieg ciąży możemy zasadniczo podzielić na trzy fazy, nazywane trymestrami. Pierwszy trymestr wyróżnia się tym, że ciąża nie jest jeszcze widoczna dla otoczenia – nasz brzuch się jeszcze nie powiększa. Wtedy też dziecko jest najbardziej wrażliwe, ponieważ dopiero zaczyna się rozwijać. Jest to zatem kluczowy etap, w którym musimy o siebie bardzo dbać. Szybko wypracowane nawyki zaowocują w kolejnych trymestrach, a także po porodzie. Z czasem możemy zainteresować się również utrwaleniem wspomnień, na przykład poprzez udział w sesji brzuszkowej.

ciężarna
fot. Pexels.com

Obecnie w Polsce sporą popularnością cieszy się ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski. Jego stosowanie pomaga na stres i stany lękowe. Wykorzystywany jest również do leczenia problemów z płodnością u mężczyzn, a także zwiększa libido u obu płci. Dzięki temu może przydać się podczas starań o zajście w ciążę. Warto jednak pamiętać, że kobiety ciężarne oraz karmiące nie powinny jej stosować – zapoznanie się z listą pokarmów i napojów, których nie możemy spożywać w ciąży, powinno być jednym z naszych pierwszych kroków.

dziecko
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here