noworodek i zwierzę
fot. Pexels.com

Pies lub kot to dla wielu osób niemalże członek rodziny. Z tego względu, jeśli decydujemy się na ciążę, powinniśmy również przygotować naszego pupila na nowego domownika. Dowiedz się, jak zadbać, by noworodek i zwierzę bezproblemowo żyli obok siebie.

O czym warto pamiętać, będąc w ciąży?

Ciąża, nawet ta planowana i wyczekiwana przez szczęśliwe małżeństwo, w większości przypadków oznacza wywrócenie życia do góry nogami. Często duży problem stanowi między innymi pozycja zawodowa kobiety. Ciężarna w pracy w wielu miejscach wciąż nie jest mile widziana.

dziecko a zwierzę domowe
fot. Pexels.com

W okresie ciąży należy pamiętać o tym, że kobieta w ciąży nosi pod sercem nowe życie, które po urodzeniu stanie się pełnoprawnym domownikiem. Z tego względu warto od początku ciąży przygotowywać naszych domowych pupili do tego, że niedługo w domu pojawi się mały człowiek. Noworodek i zwierzę wcale nie musi oznaczać “konfliktu interesów”, jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziemy.

Ponadto warto pamiętać o tym, że poza przygotowaniem zwierząt domowych na przybycie naszego malucha musimy przede wszystkim zadbać o siebie. W ciąży obowiązkowe są badania ciążowe, takie jak między innymi USG oraz badania prenatalne, które pozwalają wykryć ewentualne wady płodu. Ponadto ciężarna kobieta musi dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Powinna odstawić używki, jeść w zbilansowany sposób i przyjmować dodatkowe witaminy dla ciężarnych. Suplementacja niektórych składników odżywczych jest konieczna z uwagi na to, że zapotrzebowanie na niektóre z witamin i minerałów w okresie ciąży może wzrosnąć nawet dwukrotnie!

Noworodek i zwierzę – odpowiedzialność to podstawa

Świadoma decyzja o dziecku u osoby, która posiada zwierzęta domowe, musi wiązać się ze świadomością, że nie wszystkie psy i koty lubią dzieci. Podobnie jest z ludźmi – niektórzy z nas uwielbiają noworodki, inni najchętniej trzymaliby się od nich z daleka. W przypadku zwierząt warto jednak zadbać o kilka spraw, dzięki którym koegzystencja kota lub psa z nowym domownikiem będzie możliwa. 

Kot i dziecko

dziecko i kot
fot. Pexels.com
  • Naucz kota, aby nie wskakiwał do dziecięcego łóżeczka lub wózka. Najlepiej kupić specjalną siatkę, którą położysz na te miejsca lub spray odstraszający koty. Nasz pupil nauczy się, że w tych miejscach nie wolno mu przebywać;
  • Choć brzmi to głupio, będąc w ciąży, możesz puszczać nagrania płaczących dzieci z internetu. To pozwoli zwierzęciu oswoić się z dźwiękiem, który niedługo będzie rozbrzmiewał w domu.
  • Gdy wrócisz z dzieckiem ze szpitala, pozwól kotu się z nim “zapoznać”, powąchać, popatrzeć. Nie zostawiaj jednak dziecka z kotem samego!

Pies i dziecko

dziecko i pies
fot. Pexels.com
  • Oswój psa z wózkiem dziecięcym. Nie każdy pies od razu będzie od razu w stanie spacerować z Tobą i dzieckiem w wózku. Dlatego, już będąc w ciąży, warto wychodzić na spacer z psem i wózkiem. Warto ćwiczyć również wyprowadzanie psa na tak zwanej “luźnej smyczy”. To będzie dla Ciebie zdecydowanie bardziej komfortowe, gdy w późniejszym czasie będziesz wychodzić na spacer zarówno z dzieckiem, jak i psem.
  • Pies może być zaciekawiony tym, że będziesz trzymać dziecko na rękach lub w specjalnej chuście i może chcieć wtedy na Ciebie skakać. W okresie ciąży warto nosić w ten sam sposób lalkę, aby zwierzę powoli przyzwyczajało się, że to normalne i nie skakało na Ciebie znienacka.
  • Podobnie jak w przypadku posiadaczek kotów, warto zaznajomić psa z dźwiękiem dziecięcego płaczu i śmiechu, zanim dziecko pojawi się w domu. Zwierzęta mają o wiele bardziej czuły słuch niż ludzie, więc potrzebują takiego przygotowania.

Alergia – objawy u dzieci

Co zrobić, jeżeli pojawi się alergia na kota u dziecka? Objawia się ona między innymi kaszlem, łzawieniem oczu, katarem, a nawet dusznościami. Dochodzi do tego ze względu na alergeny obecne w ślinie kota oraz w wydzielinie, która znajduje się w ich sierści. Alergia na kota u dziecka jest najczęściej spowodowana występującym w kociej ślinie białkiem o nazwie sekretoglobina, która bywa częstą przyczyną reakcji alergicznych. Poza typowymi objawami wymienionymi wcześniej reakcja alergiczna na kota może objawiać się w postaci zmian skórnych.

Przypadki alergii na psa u dziecka są spowodowane alergenami obecnymi w naskórku psa. Podobnie jak w przypadku kotów, reakcję alergiczną mogą wywoływać specyficzne białka. Alergia na psa u dzieci objawia się łzawieniem, kaszlem, trudnościami w oddychaniu, kichaniem, jak również wysypką i świądem.

Czy alergie na zwierzęta mijają? Na szczęście tak! Większość osób zmagających się z takimi alergiami przyjmuje leki przeciwalergiczne, które są przepisywane przez lekarza po odpowiedniej diagnostyce. Mniej popularne jest odczulanie. Ta metoda leczenia alergii polega na podawaniu osobie cierpiącej na alergię dużych dawek drażniącego alergenu. Na początku leczenia pojawia się silna reakcja uczuleniowa, ale po czasie organizm przyzwyczaja się do danego alergenu. Taka terapia trwa jednak przez kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here