koronawirus maska
fot. Pexels.com

Pandemia koronawirusa zaskoczyła nas wszystkich, niespodziewanie zmieniając niemal każdy aspekt naszego życia w 2020 roku. Niestety wygląda na to, że zostanie z nami na dłużej. Tym bardziej nie możemy więc sobie pozwolić na zaniedbanie kondycji. Ćwiczenia w domu są niezwykle ważne!

Koronawirus – objawy

Rok 2020 upłynął na całym świecie pod znakiem panującej pandemii koronawirusa. Ta groźna choroba, która przywędrowała z Azji do Europy i innych kontynentów, z dnia na dzień wywróciła do góry nogami nasze życia. Ryzyko zakażenia odebrało nam, naszym bliskim i znajomym możliwość normalnej pracy, nauki, prowadzenia życia towarzyskiego, robienia zakupów… Wiele osób straciło także źródło zarobku lub musiało ubiegać się o wsparcie finansowe rządu. Przede wszystkim jednak zostaliśmy postawieni wobec poważnego zagrożenia życia i zdrowia naszego oraz naszych najbliższych. W Polsce miało już miejsce ponad milion zakażeń, a każdego dnia pojawia się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy nowych chorych.

Teraz każda interakcja z drugim człowiekiem może być niebezpieczna. Każdy zwykły suchy kaszel może być powodem do lęku – lepiej dokładnie sprawdzić, czy nic więcej nie wskazuje na to, że wirus dopadł także nas. Jakie są objawy koronawirusa? Oprócz suchego kaszlu jest to najczęściej gorączka i zmęczenie. Poważnymi objawami są trudności w oddychaniu, ból klatki piersiowej i utrata zdolności ruchowych. Inne, rzadziej występujące objawy koronawirusa to między innymi utrata smaku lub węchu, ból głowy, ból mięśni, ból gardła, zapalenie spojówek i biegunka. To kwestie, które mogą znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie – pamiętajmy, by uważać na siebie i innych każdego dnia.

pandemia covid
fot. Pexels.com

Koronawirus a ćwiczenia – nie musisz przybierać na wadze w domu

Wobec pandemii i ograniczeń wprowadzanych przez rząd prawie wszyscy spędzamy w domach znacznie więcej czasu. Ogromna część aktywności fizycznych czy sportów nie jest niestety dostępna – interakcje z innymi ćwiczącymi mogą być paradoksalnie groźne dla naszego zdrowia.

Gdy zastanawiamy się nad związkiem między koronawirusem a kondycją, możemy od razu zauważyć, że to kolejny sposób, w jaki pandemia wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dotyczy to także osób, które w ogóle się nie zarażą wirusem. Siedząc w domu bez aktywności w postaci sportu czy siłowni, ale także codziennego ruchu do pracy czy szkoły, łatwo jest nam rozleniwić się, przybrać na wadze i tracić kondycję. Restrykcje i zagrożenia związane z wirusem są też znakomitą wymówką, by nie robić niczego ze swoim ciałem. Nie pozwólmy sobie ulec tym pokusom!

Jeśli jednak zabrnęliśmy już za daleko w tych szkodliwych nawykach, przez co przytyliśmy lub obniżyliśmy swoją sprawność, to tym bardziej powinniśmy wziąć się w garść i zdecydować się na ćwiczenia w domu. Poprawi to naszą kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Z każdym kolejnym dniem zmotywowanie się do ruchu jest coraz trudniejsze – nie ma na co czekać, warto zacząć jak najwcześniej.

covid
fot. Pexels.com

Brak sprzętu to nie wymówka – zacznij ćwiczenia już dziś!

Nasz pierwszy krok to opracować plan treningowy w domu. Potrzebujemy wyznaczyć sobie konkretne cele i dostosować do nich odpowiednie ćwiczenia. Jeśli interesuje nas, jak zrzucić brzuch, najlepszym rozwiązaniem będzie trening cardio w domu. Oprócz urządzeń takich jak bieżnia, rower stacjonarny poziomy czy stepper możemy postawić na zwykłą skakankę, wchodzenie po schodach czy nawet bieganie w miejscu. Warto połączyć te ćwiczenia z brzuszkami. Możemy wykonywać je w wersji „podstawowej”, ale również ze skrętem tułowia lub wymachami i wykopami.

rowerek w domu
fot. Pexels.com

Drogą, której warto spróbować jest też tabata, czyli trening metaboliczny, zwany też intensywnym treningiem interwałowym. Jednocześnie angażuje on wiele grup mięśniowych naszego ciała. To świetny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej i poprawę ogólnej wydolności organizmu.

Ćwiczenia w domu – jaki sprzęt wybrać?

Ogromne pole manewru dają nam najprostsze hantelki czy drążek. Dzięki nim możemy ćwiczyć mięśnie brzucha, pleców, rąk czy nóg – z łatwością dobierzemy odpowiednie ćwiczenia do naszych potrzeb. Jeśli mamy takie możliwości, warto pomyśleć też o wspomnianym rowerku stacjonarnym, wioślarzu czy orbitreku. Możemy zainteresować się również tematem ćwiczeń martwego ciągu.

hantle
fot. Pexels.com

Trening w domu nie powinien być postrzegany jako przykry obowiązek. To dobrowolna, rozsądna decyzja, która pozwoli nam na zachowanie wysokiej formy fizycznej i psychicznej. Warto także pamiętać, by nie przesadzać z intensywnością. Najważniejsza jest systematyczność – lepiej ćwiczyć niewiele, ale regularnie, tym bardziej, gdy do aktywności fizycznej wracamy po przerwie. Z czasem można zwiększać liczbę serii czy powtórzeń. Być może to właśnie dzięki większej ilości czasu w domu powrócimy do ćwiczeń, które porzuciliśmy jeszcze przed pandemią. Z pewnością warto wykorzystać tę nietypową sytuację na swoją korzyść, odchudzić się lub po prostu zadbać o swoje zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here