Każda z nas w teorii zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Niewiele kobiet jednak robi to w odpowiedni sposób. Jedną z kluczowych kwestii dla organizmu jest dostarczanie mu właściwych witamin i mikroelementów.
Witaminy – rola dla zdrowia
Troska o własne zdrowie jest obowiązkiem każdego człowieka – niezależnie od naszych życiowych priorytetów, celów czy zainteresowań. Im lepszy jest stan naszego organizmu, tym dłużej i sprawniej możemy funkcjonować. Zdrowie kobiety ma wpływ zarówno na wydajność w pracy, jak i możliwość realizowania swoich pasji oraz ambicji.
To właśnie kiepskie zdrowie i złe odżywianie się stanowią jedne z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia. Te czynniki mają ogromny wpływ na naszą psychikę. Jakkolwiek banalnie nie brzmiałoby hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch”, doświadczenie pokazuje, że stare powiedzenie często się sprawdza. Nie można też zapominać, że zdrowie wpływa na nasz wygląd. Kiepski wygląd powoduje z kolei kiepskie samopoczucie – możemy w ten sposób pogrążać się bez końca. Nie pozwól sobie na marnowanie swojego potencjału przez takie zaniedbania! Na szczęście niedobór witamin lub mikroelementów to błąd, który stosunkowo łatwo rozpoznać i wyeliminować – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.
Brak witamin – objawy. Jak rozpoznać niedobór jakiejś witaminy?
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Warto przy tym podkreślić, że są to substancje, których (poza pewnymi wyjątkami) nie jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie – musimy je otrzymać z zewnątrz, wraz z pokarmem. Mikroelementy to z kolei pierwiastki, które znajdziemy w naszym ciele, ale występują tam w niewielkich, a czasem nawet śladowych ilościach. Ze względu na niską zawartość tych związków w organizmie również musimy dostarczać je z pożywieniem.
Badania pokazują, że zwłaszcza młodzi ludzie – tak kobiety, jak i mężczyźni – stosunkowo często cierpią na brak witamin. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, a efekty mogą utrzymywać się nawet przez całe życie. Przyczyną tego zjawiska jest niezbilansowana dieta.
Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór witamin, objawy podpowiedzą nam, w czym dokładnie leży problem. Jedną ze szczególnie istotnych substancji jest witamina D. Jest ona konieczna do utrzymania prawidłowego działania tak kluczowych elementów organizmu, jak układ nerwowy, mięśnie czy układ szkieletowy. Do potencjalnych efektów zalicza się nawet… wypadanie zębów. Objawy niedoboru witaminy D to między innymi bóle kości, stawów i mięśni, wypadanie włosów, a także stany depresyjne. Szczególnie istotna jest witamina D3, która poprawia funkcjonowanie układu krążenia i ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki.
Objawami braku witaminy C mogą być z kolei ogólne osłabienie, krwawienie dziąseł, bóle mięśni, trudność w gojeniu się ran czy łatwość powstawania siniaków. Ma ona także znaczący wpływ na stan naszej skóry. Uzupełnianie swojej diety o witaminę C ułatwia skórze regenerację, wpływa pozytywnie na jej elastyczność i koloryt, a także redukuje zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia. To także niezwykle ważny związek dla naszej odporności.
Niedobór witamin – co zrobić?
Na szczęście wszystkim tego rodzaju problemom można zaradzić w prosty sposób: wystarczy lepsze odżywianie. Najważniejsza jest regularność i systematyczność. Jeśli może brakować nam witaminy D, zacznijmy stopniowo wprowadzać do naszej diety składniki takie jak jajka, nabiał czy ryby. Nie zapominajmy też o wystawianiu się na światło, które jest niezwykle ważnym źródłem właśnie tej witaminy. Jeśli podejrzewamy, że cierpimy na niedobory witamin czy mikroelementów, to powinniśmy zainteresować się również tematem koktajli witaminowych.
Co ma najwięcej witaminy C? W klasyfikacji prowadzi dzika róża. Na liście znajdziemy również inne znane nam owoce i warzywa, takie jak papryka, czarna porzeczka, natka pietruszki, brokuły czy brukselka.
Brak witamin to poważny problem, lecz obecnie znamy wiele sposobów, by sprawnie się mu przeciwstawić. Pamiętajmy, że zdrowie naszego organizmu to obok czasu nasz najcenniejszy zasób. W przeciwieństwie do pieniędzy, pozycji czy wykształcenia nie jesteśmy w stanie go po prostu odzyskać, odpracować czy zająć się nim później. Każda chwila zaniedbań lub dbania o siebie warunkuje całą naszą przyszłość, każdą naszą decyzję, wpływa na nasze powodzenie lub niepowodzenie. Nie da się uciec od tego problemu – warto zatem dbać o obecność witamin i mikroelementów w diecie, by później nie żałować.