Urządzanie własnego akwarium jest pod wieloma względami przyjemne. Czynność ta przypomina aranżowanie niewielkiego pomieszczenia, którego wygląd powinien być maksymalnie estetyczny i zadowalający. Do aranżacji podwodnego krajobrazu w akwariach wykorzystuje się różne akcesoria i obiekty, w tym także pochodzenia naturalnego. Poniżej dokonujemy krótkiego przeglądu oferowanych w sklepach akwariowych ozdób, które możesz wykorzystać w swojej aranżacji. Dowiesz się jakie ozdoby warto zastosować w swoim zbiorniku oraz jaki będzie ich wpływ na funkcjonowanie całego akwarium.
Akcesoria akwariowe – praktyczne i estetyczne
Aranżacja pierwszego akwarium rozpoczyna się zazwyczaj od spraw praktycznych, czyli wyboru i montażu wszystkich potrzebnych sprzętów. Dopiero w trakcie rozwoju swoich umiejętności, wielu akwarystów decyduje się na przemodelowanie zbiornika i stworzenie nowych, bardziej zadowalających aranżacji. Wówczas, liczą się nie tylko względy praktyczne, ale również estetyczne – czyli stworzenie efektywnej, atrakcyjnej i przyciągającej wzrok dekoracji. Dobrze prezentujące się akwarium będzie ozdobą całego pomieszczenia, a jego wygląd będzie Cię relaksował i hipnotyzował.
Wybierając ozdoby do akwarium, warto rozpocząć od tych, które przypominają obiekty występujące w naturalnym środowisku ryb. Mowa między innymi o kamieniach, konarach, gałązkach, a także innych elementach wystroju. Dzięki ich zastosowaniu wygląd zbiornika będzie spójny i harmonijny, a zamieszkujące go ryby będą się czuły bezpiecznie i komfortowo.
Szczególnie ważny jest wybór ozdób i dekoracji o rozbudowanych kształtach, posiadających liczne wnęki, wgłębienia, wypustki oraz inne odstające lub wklęsłe elementy. Ich obecność jest niezwykle ważna, z uwagi na potrzeby behawioralne ryb. Wiele gatunków lubi znajdować sobie kryjówki, chować się w różnego typu grotach oraz innych miejscach. Warto więc zadbać o stworzenie warunków pozwalających na stworzenie „rybich kryjówek”. Można w tym celu ustawiać obok siebie dużą liczbę dekoracji i ozdób, choć warto unikać nadmiernej ciasnoty. Źle ona wpłynie na rozpraszanie światła oraz będzie utrudniać czyszczenie zbiornika.
Najważniejsze akcesoria i ozdoby w aranżacji podwodnego krajobrazu
Wśród najchętniej wybieranych ozdób znajdują się te wykonane z naturalnego drewna. Często są to fragmenty konarów lub grubych gałęzi, poddane odpowiedniej obróbce, umożliwiającej ich stosowanie w akwariach. Obok nich, stosowane są także szyszki olchy, fragmenty kokosów i ich łupin, a także liście – buka, bananowca, dębu, ketapangu. Można też umieścić w akwarium systemy korzeni drzew, muszle oraz inne naturalnego pochodzenia dekoracje.
Ważną grupę tworzą także kamienie, których rozbudowane kształty i rozmiary pozwalają na tworzenie różnych podwodnych konstrukcji. Najczęściej wybierane są fragmenty lawy, wapienie, dragon stone’y, otoczaki lub skały scenery stone. Niektórzy też sięgają po syntetyczne odpowiedniki kamieni i skał, w celu wyeliminowania ich potencjalnej ingerencji w pH wody.
Popularne syntetyczne dodatki do akwarium to także imitacje roślin, które w porównaniu do ich naturalnych odpowiedników mają ewidentne zalety. Przede wszystkim można je przechowywać w każdym warunkach temperaturowych, nie wymagają nawożenia ani ukorzenienia. Nie stanowią też zagrożenia dla ryb, które w ich kłączach mogą swobodnie żerować lub odpoczywać.