Koci drapak

Drapanie jest naturalnym odruchem kota. Wiedzą o tym wszyscy opiekunowie tych zwierząt. Jeśli nie dostarczysz swojemu kotu specjalnego przyrządu do zdrapywania pazurków, z pewnością sam zaaranżuje sobie drapak. Najczęściej, wybór kotów pada na fotel lub kanapę, co oczywiście przysparza niemało frustracji ich opiekunom. Dlatego warto zabezpieczyć się i odpowiednio przygotować, kupując z wyprzedzeniem koci drapak. Poniżej wgryzam się w temat kocich drapaków – podpowiadamy dlaczego koty tak chętnie zdrapują swoje pazurki, w jaki sposób można im pomóc w wykonywaniu tej czynności oraz gdzie szukać dobrej jakości i niezbyt drogich drapaków. 

Drapak dla kota – konieczny czy nie? 

Drapanie to naturalna czynność wykonywana przez wszystkie koty. Oczywiście, jej celem jest troska o kocie pazurki. Te bowiem rosną przez całe życie kota, dlatego należy je regularnie pielęgnować. Głównym zadaniem drapania jest usuwanie zrogowaciałej warstwy, dzięki czemu pazurki są ostrzejsze i oszlifowane. 

Przy okazji drapania, koty rozciągają także swój grzbiet. Jest to ważny element kociej gimnastyki, którą powinny wykonywać każdego dnia. W trakcie rozciągania, mięśnie grzbietu rozluźniają się, a kot napręża swoje ciało. 

Trzecią niezwykle istotną funkcją drapaków jest możliwość ocierania się o nie. W ten sposób koty zostawiają swój zapach, oznaczając teren. Jest to naturalny sposób komunikacji kotów z innymi osobnikami, z k którymi zamieszkuje. Ponadto, koty czują się o wiele bardziej komfortowo, jeśli mogą odpoczywać i odżywiać się w miejscach, wtórych wyczuwają własny zapach. 

Kocie drapaki – przegląd popularnych i polecanych modeli

Kocie drapaki tworzą zróżnicowaną grupę produktów, różniących się sposobem wykonania, wykorzystywanymi materiałami, wielkością i przeznaczeniem. Najczęściej wyróżnia się kilka podstawowych typów drapaków.

Drapaki słupkowe to pierwsze z nich. W ich konstrukcji znajduje się jeden lub kilka słupków stojących, wyposażonych w półki do leżenia, skrytki lub inne elementy. Warto sięgać po drapaki słupkowe wysokie na około 1 metr, co pozwoli kotu na komfortowe wyginanie grzbietu. Niekiedy, drapaki takie mają formę kocich drzewek, z kilkoma rozgałęzieniami oraz dodatkowymi elementami (takimi jak domki, miejsca do zawieszania zabawek, etc.).

Drapaki narożne to urządzenia przeznaczone do montażu w miejscach, które kot lubi najbardziej obdrapywać. Można przymocować je do oparcia fotela lub sofy, a także w rogach łóżek i szaf.

Drapaki poziome to modele łączące funkcje spania i leżenia. Często, mają formę legowiska, w którym kot może wypoczywać, gdy ma na to ochotę. Drapaki takie są przeznaczone dla tych zwierząt, które preferują drapanie w pozycji leżącej.

Drapaki pionowe to przyrządy dedykowane dla kotów drapiących w pozycji stojącej. Można przymocować je do ściany, mebli lub innych powierzchni. Dużą zaletą tych drapaków jest możliwość zamontowania na takiej wysokości, która będzie idealnie pasować do preferencji kota. 

Cena poszczególnych drapaków może się znacząco różnić. Największym wydatkiem jest zakup drapaka drzewkowego, który jest produktem stosunkowo dużym i wieloelementowym. Jednak wbrew pozorom, również kocie drzewka możesz nabyć w przystępnej cenie. Polecamy pod tym względem tanie drapaki dla kota z AquaelZoo, w którego ofercie znajdują się modele o różnych rozmiarach, konstrukcji i sposobie wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here