miłość a zdrowie
fot. Pixabay.com

„Gdzie miłość panuje, tam niewiele brakuje”, mówi stare przysłowie. Naukowcy potwierdzają, że jest w tym wiele prawdy. Miłość oddziałuje na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a ponadto niesie ze sobą wiele korzyści.

Miłość sekretem długowieczności? 

Najbardziej oczywistymi korzyściami płynącymi z miłości jest zredukowana ilość stresu oraz dłuższe życie. Dzięki obniżonemu poziomowi kortyzolu i adrenaliny czujemy się spokojniejsi, a nasz mózg pracuje wydajniej. Samotność i izolacja negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne, co może przyczynić się do pogłębienia stanów lękowych i popadania w nałogi. Szczerość ze strony partnera zmotywuje nas do większej dbałości o naszą higienę i styl życia. Co więcej, uczucie do drugiej osoby pozwoli nam też uzewnętrznić i uporządkować nieprzyjemne, negatywne i szkodliwe emocje.

miłość
fot. Pexels.com

Osoby w stałych, romantycznych związkach bardziej dbają o siebie i o swoje zdrowie fizyczne. Nie tylko ze względu na siebie, ale i ze względu na partnera. Wiąże się to z częstszymi wizytami u lekarza, poświęceniem większej uwagi stylowi życia oraz diecie. Jednocześnie łatwiej nam jest zauważyć zmiany w ciele czy zdrowiu naszego partnera, co pozwoli nam wcześniej wykryć groźną chorobę, taką jak białaczkę lub zespół Cushinga. Dzięki temu zareagujemy szybciej i pomożemy naszej bliskiej osobie podjąć odpowiednie leczenie.

Serce nie sługa

Z raportu opublikowanego w „Psychosomatic Medicine” wynika, że miłość, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie fizyczne, a także może nas też uchronić przed wirusami, takimi jak grypa. W badaniu porównywano osoby szczęśliwe i spokojne z osobami o gorszym zdrowiu psychicznym, które wykazywały symptomy lękowe i depresyjne. Zachorowalność wśród drugiej grupy, była wyższa. Nasza psychika nie jest niezależna od fizyczności – to, jak się czujemy, wpływa też na to, w jakim stanie jest nasz organizm. Dlatego nie wolno bagatelizować tego aspektu i należy dbać o stronę psychiczną tak samo jak dbamy o nasze zdrowie fizyczne.

love
fot. Pexels.com

Miłość a zdrowie 

Dzięki badaniom mózgu wykonanym rezonansem magnetycznym lekarze odkryli istotne zmiany hormonalne, których doświadczamy, będąc blisko ukochanej osoby, lub nawet o niej myśląc. Za pozytywne zmiany, które zachodzą w naszym organizmie, odpowiedzialne są hormony: 

Wazopresyna 

To hormon, który u ssaków jest ściśle związany z relacjami społecznymi i może mieć też wpływ na zdrowie psychiczne oraz zaburzenia takie jak schizofrenia, depresja lub zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Ponadto, hormon antydiuretyczny reguluje ciśnienie tętnicze.

Oksytocyna  

Śmiało można rzec, że jest to hormon miłości. Odpowiada za poczucie bliskości, przywiązania, ufności i bezpieczeństwa. Dodatkowo łagodzi stany depresyjne i lękowe. Co ciekawe, ułatwia zapłodnienie.

Kortyzol

To hormon stresu. Jego obniżenie poprawia nasze ogólne samopoczucie, jakość snu, zapobiega potencjalnym chorobom serca, otyłości  i innym problemom. Niektóre badania podkreślają jeszcze więcej korzyści zdrowotnych. Miłość nie tylko wpływa na nasze ogólne samopoczucie, zdrowie psychiczne czy długowieczność, ale też na stan naszego serca czy płuc. Według badania z 2015 roku, osoby żyjące w szczęśliwym małżeństwie wykazywały o 14% niższe ryzyko śmierci w wyniku zawału, a także o 13% niższe ryzyko śmierci po poważnym zapaleniu płuc.

Miłość – czy bycie singlem musi być złe?

Pamiętajmy jednak, że szukanie sobie partnera jedynie po to, by poprawić nasze zdrowie, może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Mimo że osoby żyjące w szczęśliwych związkach, odznaczały się lepszym ciśnieniem, poziomem hormonów czy ogólnym samopoczuciem niż single. To jednak osoby stanu wolnego cieszyły się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym w porównaniu z osobami w nieszczęśliwych związkach, czy też w pozbawionych ciepła i bliskości małżeństwach.

single
fot. Pexels.com

Niestety, miłość miłości nierówna i należy rozwiać pewne wątpliwości i obalić parę mitów. Chociaż nasze ulubione filmy pokazują nam miłość pełną kolejnych rozstań, konfliktów i łez, to jednak nie jest to coś, do czego powinniśmy dążyć. Właśnie to ta nudna, stała, oparta na zaufaniu, komunikacji i spokoju miłość jest najlepszym lekarstwem i zabezpieczeniem na długie lata w zdrowiu. Chcąc dbać o nasze zdrowie, nie powinniśmy zapomnieć o cieczeniach, na przykład na rowerku poziomym stacjonarnym oraz o wpływie niedoboru witamin i mikroelementów na nasze zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here