rowerek
fot. Pexels.com

Rower stacjonarny to znakomity sposób, by zadbać o dobrą kondycję fizyczną bez wychodzenia z domu. Warto zapoznać się także z jego mniej popularną wersją, czyli wariantem poziomym. Jak sprawdza się takie rozwiązanie?

Rower stacjonarny – sposób na zachowanie dobrej kondycji

Stare, popularne porzekadło „sport to zdrowie” ma w sobie wiele prawdy – aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zdecydowanie warto zadbać o dobrą kondycję swojego ciała, która przekłada się na lepsze samopoczucie, szczególnie jeśli możemy to osiągnąć bez wychodzenia z domu.

W domowym treningu z pomocą przychodzi nam rowerek stacjonarny. To niezwykle popularne urządzenie, które umożliwia nam dbanie o sylwetkę w każdej porze roku, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Rower stacjonarny jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze – wystarczy usiąść i od razu wiemy, jak sobie z nim poradzić. Urządzenie to często wykorzystywane jest również w trakcie rehabilitacji.

Czym różni się poziomy rower stacjonarny od klasycznego?

Jaki rower stacjonarny wybrać? Mamy do dyspozycji dwa główne warianty – pionowy i poziomy. Aby podjąć odpowiednią decyzję, musimy zapoznać się z różnicami pomiędzy tymi urządzeniami. Klasyczny, poziomy rower stacjonarny to najczęstszy widok. Takie urządzenie przypomina zwykły rower; jeździ się na nim w pozycji siedzącej, najczęściej opierając ręce na kierownicy.

Nieco inaczej korzystamy z poziomego roweru stacjonarnego. Gdy jeździmy na takim rowerku, znajdujemy się w pozycji półleżącej. W momencie siadania należy wyciągnąć nogi nieco do przodu i oprzeć je na pedałach. Plecy natomiast odchylamy lekko do tyłu. Taka pozycja pozwala na odciążenie kręgosłupa. Nawet przy intensywnych ćwiczeniach nie jest on przesilony, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wystąpienia urazów.

Poziomy rower stacjonarny to świetne rozwiązanie również dla osób, które zmagają się z otyłością. Zazwyczaj tego typu modele są bardziej wytrzymałe, a ich konstrukcja niweluje niebezpieczne przeciążenia, tym samym redukując szanse na wypadki.

rower stacjonarny
fot. Pexels.com

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym – efekty

Niezależnie od wyboru rodzaju roweru stacjonarnego efekty będą zadowalające, zwłaszcza jeżeli ćwiczenia wykonywać będziemy regularnie oraz w prawidłowy sposób. Jest to forma aktywności fizycznej, która poprawia naszą kondycję fizyczną, pozwala wysmuklić sylwetkę i rozbudować mięśnie nóg oraz pośladków. Nie możemy pominąć także pozytywnego wpływu na nasze samopoczucie. Różnego rodzaju aktywność fizyczna – w tym również jazda na rowerze stacjonarnym – powoduje wytwarzanie się w naszym organizmie tak zwanych hormonów szczęścia. Ich obecność poprawia nasz nastrój, dodaje pozytywnej energii oraz chęci do dalszych działań, a także relaksuje i redukuje poziom stresu.

Jaki rower stacjonarny wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań oraz potrzeb. Zarówno rower pionowy, jak i poziomy sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy zadbać o poprawę naszej kondycji. Wariant poziomy będzie jednak zdecydowanie lepszy dla osób, które zmagają się z problemami dotyczącymi kręgosłupa.

Do wyboru mamy również rower eliptyczny, czyli popularny orbitrek. Główna różnica w budowie tych urządzeń polega na tym, że ćwicząc na orbitreku, przyjmujemy postawę stojącą. Jego budowa pozwala na większą aktywność mięśni rąk, a charakteryzująca go prostota minimalizuje wystąpienie kontuzji. Jeżeli zatem zastanawiamy się nad tym, czy wybrać orbitrek, czy rowerek, musimy pomyśleć w głównej mierze nad tym, która z pozycji będzie dla nas wygodniejsza. Miejmy jednak świadomość, że zarówno korzystając z roweru eliptycznego, jak i rowerku stacjonarnego efekty będą zauważalne. Najważniejszą kwestią jest regularność – wystarczy pół godziny każdego dnia, by zobaczyć zauważalne zmiany.

gym woman
fot. Pexels.com

Rowerek stacjonarny – używany czy nowy?

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto zdecydować się na rower stacjonarny używany. Zazwyczaj są one znacznie tańsze, jednak przed zakupem należy dokładnie zweryfikować stan produktu. To dość wytrzymałe urządzenia, lecz mimo tego warto sprawdzić, czy w konstrukcji niczego nie brakuje, by uniknąć ryzyka wypadku podczas jazdy. Używane sprzęty często możemy znaleźć na portalach internetowych z różnego rodzaju ogłoszeniami. Jeśli interesujemy się wzmacnianiem i budową mięśni, to powinniśmy zainteresować się technikami martwego ciągu. Nie powinniśmy zapomnieć również o zapewnieniu naszemu organizmowi odpowiednich witamin i mikroelementów. Możemy je dostarczyć na przykład poprzez picie koktajli witaminowych. Dbając o zdrowie i kondycję, świadoma kobieta powinna zainteresować się również tematem psychologii odchudzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here