Prawidłowa pielęgnacja jest podstawowym warunkiem do uzyskania pięknych i zadbanych włosów. Jak należy dbać o włosy, aby ich nie zniszczyć, jakie zabiegi chemiczne na włosach są dozwolone, jakich należy unikać? Czy stosowanie dostępnych szamponów i odżywek zapewni nam wygląd taki, o jakim marzymy? Przyglądając się kosmetyką na sklepowych półkach, zastanawiamy się, czy ten wybrany przez nas, który wylądował w koszyku, jest odpowiedni. Czym się kierować- marką, ceną czy składnikami? Które składniki w butelce szamponu są dobre, a których zdecydowanie unikać? Wydaje nam się, że dbamy o włosy, a okazać się może, że pogorszyliśmy ich kondycję jeszcze bardziej.
Dobry kosmetyk do włosów, czyli jaki?
Podstawowa zasada, jaką należy się kierować to dostosowanie kosmetyku do potrzeb naszych włosów. Każdy z nas boryka się z innymi problemami, dotyczy to także włosów. Tutaj nieunikniona jest zasada prób i błędów- najważniejsze jest poznanie naszych potrzeb, co nam służy, a czego należy unikać. Najprościej musimy próbować, aby natrafić idealny kosmetyk. Nie oznacza to oczywiście, że musimy wykupić wszystkie produkty do pielęgnacji włosów znajdujących się w drogerii. Posłużyć nam oczywiście jaki rodzaj włosa mamy, czy są one cienkie, czy grube, puszące czy gładkie, czy szybko przetłuszczają się nam włosy a w końcu, dochodząc do sedna sprawy, jakim zabiegom je poddajemy. Dobry kosmetyk to taki, który zostanie indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb. Cena nie jest tu priorytetem – jednej z nas posłuży szampon za 5 zł, inna potrzebować będzie kosmetyku z tzw. górnej półki.
Co niszczy nasze włosy? Jak je ratować?
Każdego dnia nasze włosy narażone są na wiele szkodliwych czynników- słońce, silny wiatr, opady. My także dokładamy im dodatkowych obciążeń, poprzez stosowanie preparatów mających zapewnić nam wymarzoną fryzurę. Częste stosowanie produktów przy użyciu wysokich temperatur nie sprzyja zdrowej kondycji włosa. Zbawienne okazać się mogą kosmetyki termiczne, które chronią strukturę włosa przed działaniem wysokich temperatur. Sięgnąć możemy także po naturalne preparaty, tj. henna. Minimalizujemy przez to ilość chemicznych preparatów, które stosujemy. Po ratunek możemy się także zwrócić do keratyny, a zastosowanie zabiegu na jej bazie daje efekt nawilżenia na dłuższy czas. Nie koniecznie zawsze ratunku musimy szukać w profesjonalnym salonie fryzjerskim, domowe sposoby także mogą okazać się zbawienne. Z całą pewnością zagwarantujemy naszym włosom niezłą dawkę naturalnych witamin.
Czego potrzebują nasze włosy- szamponu, odżywki, maski czy olejku?
Prawidłowe nawilżenie oraz regeneracja zniszczonych włosów rozpoczyna się od dostosowaniu kosmetyku do potrzeb włosa. Najlepszym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jest stworzenie własnego rytuału, stosując preparaty z jednej serii. Wszystkie składniki komponują się ze sobą, mając przy tym zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia struktury włosa. Czasem stosowanie samego szamponu może okazać się niewystarczające. Sięgamy najczęściej po odżywkę, bądź idąc krok dalej, nawilżamy nasze włosy maskami. Maski są najbardziej inwazyjnymi preparatami, najbardziej wnikającymi w strukturę włosa, w związku z czym nie należy ich stosować częściej niż 2 razy w tygodniu. Rzadziej korzystamy z olejków, choć w niektórych przypadkach mogą okazać się zbawienne. Olejki są preparatami naturalnymi, zatem wszystkie miłośniczki natury z pewnością sięgną właśnie po nie. Stosujemy olejki podczas zabiegu olejowania włosów. Należy pamiętać, że dobierając szampon, kierujemy się skórą głowy, dobierając odżywkę kieruj się strukturą włosa. Zawsze dbając o włosy, zastanawiamy się, jak im nie zaszkodzić. Przede wszystkim dbajmy o naturalne składniki oraz brak chemicznych suplementacji w postaci parabenów i silikonów. Dają one może natychmiastowe efekty, ale po długotrwałym stosowaniu jeszcze bardziej niszczą strukturę włosa- zatem szkodzą, a nie pomagają.