PMS
fot. Pexels.com

PMS to zmora niemal każdej kobiety. Rozdrażnienie, wahania nastroju, problemy z łaknieniem… Większość z nas przechodzi to każdego miesiąca. Na szczęście istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

PMS – co to?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, nazywany PMS od angielskiej nazwy premenstrual syndrom, to zespół dolegliwości dotykających kobiety w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Objawy PMS pojawiają się nawet dziesięć dni przed nastąpieniem krwawienia. Borykają się z nimi kobiety w każdym wieku – zarówno te, które od niedawna mają za sobą pierwszą miesiączkę, jak i kobiety dojrzałe – napięcie przedmiesiączkowe po 40. urodzinach może być wręcz bardziej dokuczliwe. Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie są dobrze zbadane; specjaliści podejrzewają, że na jego występowanie ma wpływ nieprawidłowa ilość hormonów wydzielanych przed nastąpieniem menstruacji.

PMS jak sobie radzić
fot. Pexels.com

Jeśli podejrzewamy, że możemy przechodzić przez PMS, objawy na które warto zwrócić uwagę to:

  • wahania nastroju, 
  • agresja,
  • płaczliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • spadek libido,
  • niepokój,
  • nadpobudliwość,
  • ból piersi,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • zaburzenia apetytu,
  • ból brzucha, podbrzusza, jajników,
  • problemy z cerą,
  • bóle głowy (często migrenowe).

Mogą występować również nietypowe objawy PMS, na przykład biegunka. W przypadku bardzo nasilonych objawów, gdzie mogą występować również zaburzenia lękowe, bezsenność i poważne obniżenie nastroju, mówi się o PMDD (premenstrual dysphoric disorder).

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest często pretekstem do żartów i przytyków, zwłaszcza ze strony mężczyzn. Nie można jednak bagatelizować PMS. Objawy potrafią być naprawdę uciążliwe – tym bardziej dla kobiet, które zmagają się z nimi przez długie lata.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jak sobie radzić?

Gabinet ginekologiczny to pierwsze miejsce, które powinna odwiedzić kobieta, gdy podczas trwania 2. fazy cyklu obserwuje u siebie objawy charakterystyczne dla PMS. Co to zmienia? Lekarz może wykluczać inne przyczyny występowania takich objawów, między innymi choroby układu rozrodczego. Następnie powinien wykonać badania krwi, które pozwolą dowiedzieć się o stężeniu hormonów w organizmie danej kobiety. Lekarz może przepisać również tabletki antykoncepcyjne, które dzięki zawartości hormonów łagodzą PMS – objawy mogą zniknąć całkowicie lub zostać złagodzone. Co istotne, z ginekologiem należy kontaktować się przy wszystkich zaobserwowanych zaburzeniach miesiączkowania

PMS
fot. Pexels.com

Ponadto warto zadbać o swoją dietę – wskazana jest zmiana nawyków żywieniowych. Aby pozbyć się zespołu napięcia przedmiesiączkowego, należy podstawić na lekkostrawną dietę, która dostarcza do organizmu poprawnej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów. Przed miesiączką warto zrezygnować z tłustych potraw, smażenia mięsa oraz spożycia alkoholu. Należy uważać także z solą, która sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie. Ze względu na możliwe problemy z nadmiernym apetytem w trakcie PMS, warto zadbać o dużą podaż błonnika, który zapewnia uczucie sytości – można zapewnić go dzięki spożyciu owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Warto pamiętać o nawodnieniu, przede wszystkim w postaci czystej wody mineralnej, ale można spożywać też różnego rodzaju ziołowe herbaty. To zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie.

W przypadku bardzo poważnych problemów z wahaniami nastroju i stanami depresyjnymi, warto skonsultować się z psychiatrią w kontekście wykluczenia innych chorób, które mogą wpływać na to, jak bardzo dana kobieta przeżywa objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto warto zadbać o komfort psychiczny, zarówno przed okresem, jak i w czasie jego trwania – pomoże w tym zachowanie higieny intymnej. Dobrym prezentem dla samej siebie podczas PMS może być zakup kubeczka menstruacyjnego, który pomoże nam pożegnać się z tradycyjnymi środkami higienicznymi.

W łagodzeniu PMS może pomóc również aktywność fizyczna – ruch łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jak sobie radzić, gdy wszystko boli, a zalecana jest aktywność fizyczna? Warto zacząć od jogi lub innego rozciągania się, a jeśli to pomoże – włączyć więcej ćwiczeń.

Napięcie przedmiesiączkowe po 40. 

Po 40. roku życia nasila się PMS. Objawy mogą być wtedy nie do zniesienia, więc warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. To również w tej grupie wiekowej odnotowuje się największy procent kobiet, które cierpią na tę przypadłość.

Co ważne, kobiety doświadczające ostrych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego są nawet trzy razy bardziej narażone na wystąpienie nadciśnienia, co może być groźne dla kobiet po 40. roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here