henna do włosów

Wiele z nas nierzadko staje przed dylematem: czy zafarbować włosy, skoro wiemy, że z każdym kolejnym zabiegiem koloryzacji staną się one coraz bardziej zniszczone? Na szczęście na rynku kosmetycznym istnieje alternatywa chemicznych farb. Jest nią henna do włosów.

Czym jest henna?

To nic innego, jak po prostu barwnik pochodzenia roślinnego. Henny używa się już od starożytności. Uzyskuje się go z liści i pędów lawsonii bezbronnej – rośliny tropikalnej występującej w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Indiach. Oprócz oczywistego wykorzystania, jakim jest koloryzacja, wykazuje też wiele właściwości odżywczych. W jej składzie znajdują się m.in.:

  • witaminy: A, B, D
  • kwas oleinowy
  • kwas linolowy
  • błonnik
  • liczne enzymy
  • potas
  • wapń
  • magnez

Dzięki nim henna będzie pielęgnować nasze włosy, a oprócz tego nada im wyrazisty, intensywny kolor, a także zdrowy blask.

henna farbowanie włosów
fot.Pexels.com

Henna – jak farbować?

Jeśli jesteś nowicjuszką w stosowaniu tego zabiegu, warto wiedzieć, jak wygląda hennowanie włosów krok po kroku.

Po pierwsze, ważne, aby postępować dokładnie z instrukcją widniejącą na opakowaniu. Pamiętajmy, że henna to intensywny barwnik. Eksperymentowanie z proporcjami może się źle skończyć, a niechcianego efektu trudno będzie się później pozbyć. Henny nie należy się jednak obawiać – jeśli przeczyta się instrukcję, wszystko będzie dobrze!

Przed farbowaniem należy umyć włosy. Aby ułatwić sobie zabieg, do szamponu warto dodać niewielką ilość sody oczyszczonej. Otwiera ona łuski włosów i sprawia, że barwnik lepiej się wchłania. Kobiety dbające o włosy powinny zainteresować się również sprawnością fizyczną, na przykład poprzez rozciąganie w domu, zakup rowerka stacjonarnego czy dbać o skórę twarzy poprzez używanie ekologicznych maseczek poprawiających cerę

fot. Pexels.com

Henna początkowo będzie miała postać proszku. Należy stworzyć z niego całkowicie gładką, pozbawioną grudek masę. Zrobimy to, rozdrabniając proszek z ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Jeśli chcemy jeszcze dodatkowo wspomóc proces farbowania, do przygotowanej henny warto dodać jeszcze kilka kropel soku z cytryny – zakwaszenie henny jest bardzo istotne, cynamonu (dla wydobycia blasku włosa i jego odżywienia) albo papryki słodkiej czerwonej, jeżeli chcemy uzyskać rude refleksy.

Nakładanie nie różni się znacznie od koloryzowania włosów farbą chemiczną. Hennę rozprowadzamy równomiernie za pomocą pędzelka do farbowania lub ręcznie, a następnie uklepujemy pasma na czubku głowy, owijamy je folią spożywczą i przykrywamy głowę czapką bądź ręcznikiem. Po 4 godzinach należy zmyć hennę wodą, jednak właściwe mycie włosów może wystąpić dopiero po upływie 48 godzin. Należy pamiętać, aby do mycia nie używać szamponów ze sztucznymi dodatkami, parabenami. Tylko naturalne mieszanki myjące i odżywcze!

Jeśli chodzi o to, jak często można robić hennę na włosy, to najlepiej, jeśli będzie to nie częściej niż raz na półtora miesiąca. Warto również dbać o nawilżenie, na przykład używając masek do włosów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli jesteś fanką włosingu, na pewno wiesz, jak ważne jest zwracanie uwagi na skład każdego kosmetyku – produkty roślinne nie są tutaj wyjątkiem. Prawdziwa henna do włosów może posiadać tylko jeden składnik: Lawsonia Inermis, dopuszczalne są także naturalne barwniki: Emblica Officinalis (Amla) i Indigofera Tinctoria (Indigo). Więcej substancji na opakowaniu wyklucza czystość tego produktu.

henna do włosów suchych
fot. Pexels.com

Możesz zastanawiać się także, czy henna niszczy włosy. Otóż barwnik ten ma zdecydowanie więcej zalet niż farby chemiczne. Nie posiada szkodliwych substancji (za to ma wiele odżywczych), poprawia kondycję włosów, nadaje im połysk. Co więcej, dobrze wpływa także na skórę głowy – łagodzi podrażnienia i działa przeciwłupieżowo. Henna może jednak wysuszyć włosy, stąd ważne, aby pomiędzy zabiegami koloryzacji pamiętać o ich nawilżeniu, używając odpowiednich odżywek i masek. Pamiętajmy również o tym, że jakość włosów uzależniona jest również od ilości witamin i mikroelementów w naszym organizmie. 

Dla kogo henna?

Na temat farbowania włosów henną opinie są w znacznej większości bardzo pozytywne. Osoby, które zdecydowały się na ten eksperyment, chwalą odżywienie, zwiększenie objetości i połysk włosów oraz naturalny skład produktu. Warto też pamiętać, że choć henna kojarzy się z czernią, nie jest to w żadnym wypadku jedyny kolor, na który możemy zafarbować włosy. Do wyboru mamy także m.in.:

  • jasny blond
  • średni blond
  • rudy
  • jasny brąz
  • orzechowy brąz
  • ciemny brąz
  • kasztanowo-miedziany brąz

Niestety, henna do włosów siwych nie daje już tak dużej możliwości wyboru. Siwe włosy koloryzowane tym barwnikiem mogą nie otrzymać pożądanego przez nas koloru. Jeśli jednak wciąż zależy nam na wartościach odżywczych henny, warto zastosować hennowanie dwuetapowe. Najpierw z użyciem henny bezbarwnej, a później z kolorem właściwym. Osoby dbające o ogólne zdrowie organizmu mogą zainteresować się również mieszkankami ziół na odchudzanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here