Bidet łazienkowy

Bidety w Polsce nie cieszą się tak dużą popularnością jak we Włoszech czy Hiszpanii. Wielu Polaków uważa, że bidet to zbędne wyposażenie, które niepotrzebnie zajmuje miejsce w łazience. Czy słusznie? Czym tak właściwie jest bidet i dlaczego warto w niego zainwestować? Przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o tym nietypowym elemencie armatury łazienkowej?

Co to jest bidet i do czego służy?

Bidet wyglądem przypomina WC lub umywalkę. Składa się z ceramicznej misy i specjalnej baterii. Bidet przede wszystkim służy do podmywania strefy intymnej po skorzystaniu z toalety lub w dowolnym momencie dnia w celu odświeżenia. Szczególnie docenia się go w okresie letnim, kiedy piekielne upały dają nam się we znaki. Z bidetów chętnie korzystają seniorzy, kobiety w ciąży oraz osoby borykające się ze stanami zapalnymi miejsc intymnych, dla których kluczowe jest zachowanie maksymalnej higieny w ciągu dnia. 

Początki bidetów

Aby mówić o początkach bidetów w Europie, musimy cofnąć się do siedemnastowiecznej Francji. To właśnie tam pojawiły się jako pierwsze. Początkowo były elementem wyposażenia luksusowych przestrzeni, przede wszystkim ekskluzywnych sypialni. Niektórzy arystokraci używali ich do mycia brody czy przemywania swoich długich wąsów. Bidety zaczęto traktować jako element wyposażenia łazienek dopiero w erze wiktoriańskiej. Obecnie wraz z toaletą tworzą ciekawy, sanitarny duet. 

Czy bidet sprawdzi się w każdej łazience?

Wiele osób rezygnuje z montażu bidetu ze względu na ograniczone miejsce w łazience. Przyjęło się bowiem, że bidety nadają się wyłącznie do przestronnych pomieszczeń. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio dobrany model sprawdzi się w każdej łazience. 

Zakup bidetu jest szczególnie polecany wtedy, gdy:

  • w domu mieszkają osoby ograniczone ruchowo lub seniorzy,
  • zależy nam na utrzymaniu idealnej czystości przez cały dzień,
  • w domu mieszkają dzieci, którym łatwiej umyć ręce w niskim bidecie niż w klasycznej umywalce.

Prawidłowy montaż bidetu 

To, gdzie zamontujemy bidet, ma ogromne znaczenie dla jego komfortowego użytkowania. Zaleca się, aby odległość misy od toalety wynosiła około 30 cm. Taki sam dystans należy zachować, jeśli bidet ma być zainstalowany w pobliżu umywalki czy innego elementu wyposażenia łazienkowego. Przed bidetem powinno zostać przynajmniej 60 cm wolnego miejsca, natomiast optymalna wysokość to ta na równi z krawędzią toalety, czyli ok. 40 cm od podłogi. 

Jak wybrać bidet?

Bidety dostępne są w dwóch wersjach – wiszących i stojących. Wybór odpowiedniego modelu zależy od preferencji domowników oraz wizji aranżacyjnej. Bidet wiszący to przede wszystkim dobre rozwiązanie do mniejszych wnętrz. Ze względu na swój uniwersalny charakter doskonale komponuje się ze wszystkimi stylami aranżacyjnymi, a zwłaszcza z wystrojem nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim. Model stojący doskonale dopełni łazienkę klasyczną lub retro. Ze względu na duże gabaryty raczej poleca się go do większych, nieco bardziej przestronnych pomieszczeń.

Zarówno modele wiszące, jak i stojące znajdziesz w sklepie elazienki.pl. Oferowane bidety łazienkowe pochodzą od najlepszych producentów, a w tym od firm Deante, Roca i Grohe. Bidety dostępne są w różnych kolorach – białe, czarne, szare i inne. Sprawdź pełen asortyment i wybierz idealny model do swojej łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here