badania przed ciążą
fot. Unsplash.com

Kobiety, które marzą o potomstwie przed zajściem w ciąże powinny wykonać szereg badań. W ten sposób można wykluczyć niebezpieczne dla dziecka choroby i przeciwwskazania. Jakie badania przed ciążą trzeba wykonać, zanim zdecydujemy się na potomka? Które z nich z kolei powinno się wykonywać w pierwszych tygodniach ciąży? 

Jakie badania przed ciążą wykonać?

Decyzja o staraniu się o dziecko powinna być przemyślana. Sprowadzenie na świat potomstwa to bardzo odpowiedzialne postanowienie. Przed zajściem w ciążę kobieta powinna wykonać badania, które wykluczą ewentualne przeszkody, które mogą zaszkodzić dziecku. Nie powinno zapominać się o następujących badaniach ciążowych:

  • Cytologia, czyli badanie przesiewowe. Dzięki niemu można wykluczyć raka szyjki macicy. To badanie polega na pobraniu komórek nabłonka z szyjki macicy.
  • Badanie piersi, które wyklucza nieprawidłowości takie jak możliwe stany przednowotworowe.
  • Badanie wydzieliny z pochwy, które ma za zadanie określić prawidłowość śluzu i ewentualne infekcje.
  • Morfologia krwi, której wyniki informują o ogólnym stanie zdrowia kobiety;
  • Badanie hormonów tarczycy – niewykryta choroba Hashimoto może powodować problemy z zajściem w ciążę.
  • Badanie cukru we krwi, gdyż cukrzyca jest niebezpieczna dla płodu.

Istotnym elementem świadomej decyzji o dziecku jest wybranie dobrych specjalistów. Dla wielu kobiet dużym problemem jest to, jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży. Warto kierować się opiniami innych kobiet, które pozostawały pod opieką danego lekarza przez okres ciąży oraz tym, czy specjalista zleca wszystkie potrzebne badania.

lekarz
fot. Unsplash.com

Ponadto każda kobieta starająca się o dziecko powinna zrezygnować z używek, zadbać o zdrową dietę oraz zainteresować się tematem witamin dla planujących ciążę. Ponadto przed decyzją o potomstwie warto zastanowić się nad tym, jak nasze zwierzę domowe zareaguje na nowego domownika. Dodatkowo istotne są formalności prawne dotyczące czasu pracy w ciąży, jak również innych praw ciężarnej kobiety na rynku pracy.

Badania przed ciążą dla mężczyzn

W kontekście odpowiedzialnego rodzicielstwa badania wykonywane u mężczyzny są równie ważne, co badania ciążowe kobiety. Przed decyzją pary o staraniu się o dziecko mężczyzna powinien wykonać morfologię krwi, badanie moczu oraz badanie w kierunku występowania chorób wenerycznych. Ponadto mężczyźni, którzy starają się o dziecko powinni zwracać dużą uwagę na swój tryb życia. Należy unikać palenia papierosów, nie nosić zbyt ciasnych spodni, dbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Wszystkie te czynniki są istotne w kontekście kondycji nasienia.

Jeżeli mężczyzna podejrzewa u siebie bezpłodność, powinien skierować się do lekarza, który zbierze wywiad na temat stylu życia danej osoby. Będziemy musieli przedstawić informacje o przyjmowanych lekach, przebytych chorobach i infekcjach, chorobach przewlekłych oraz częstotliwości współżycia. W diagnostyce niepłodności wykorzystuje się badanie spermy poprzez spermogram, dzięki któremu w laboratorium określa się budowę, liczebność i żywotność plemników.

Badania konieczne w ciąży, badania prenatalne

usg
fot. Unsplash.com

Po zajściu w ciążę należy pozostać pod opieką odpowiedniego lekarza. Na samym początku tego okresu warto wykonać badania krwi w celu wykluczenia wystąpienia konfliktu serologicznego. Powinniśmy także wyeliminować ewentualne choroby takie jak HIV, HCV i toksoplazmoza. W tym czasie (do 10. tygodnia) lekarz może zlecić kobiecie również badanie sondą dopochwową, ale nie jest to obowiązkowe.

Następnie zaleca się wykonanie badań prenatalnych, które mają na celu wykluczyć wady rozwojowe płodu. Na początku wykonuje się badania prenatalne nieinwazyjne, czyli badanie USG. Jego celem jest określenie ryzyka wystąpienia najczęstszych wad genetycznych, takich jak Zespół Downa, zespół Pataua i zespół Edwardsa. Badanie powinno być wykonywane co najmniej 3 razy; w tym pierwszy raz między 11. a 14. tygodniem ciąży.

W późniejszych okresach ciąży zaleca się wykonywanie morfologii krwi oraz badań moczu w celu określenia stanu zdrowia kobiety. Kolejne USG (między 18. a 22. tygodniem) pomoże wykluczyć wady wrodzone oraz oszacować masę ciała dziecka. Następne obowiązkowe USG jest wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży. W kolejnych tygodniach wykonuje się badania konieczne w ciąży pod kątem ryzyka zakażenia wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zakażenie wątroby typu B. Dodatkowo wykonuje się posiew z pochwy i odbytu w celu sprawdzenia zakażenia paciorkowcami oraz badanie przeciwciał anty-HIV, morfologię krwi i ogólne badania moczu.

Odpowiedzialne planowanie potomstwa i regularne wykonywanie badań pozwala na szczęśliwy i spokojny przebieg ciąży. Warto, aby badania weszły przyszłej mamie w nawyk już w okresie przed zajściem w ciążę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here