Blogowanie

Jak przenieść bloga z Bloggera na WordPress? W 15 krokach. Krótki poradnik

Listopad 7, 2016
Jak przenieść bloga z Bloggera na Wordpress, komputer, marmur

Hej !

Dzisiaj przychodzę do Was z pierwszym postem poradnikowym dotyczącym blogowania. W blogowaniu w pewnym momencie następuje chęć rozstania się z Bloggerem i przeniesienie swojego bloga na własną domenę i WordPressa. U mnie nastąpiło to bardzo szybko , bo taki był mój zamysł ,co wyjaśniłam szerzej w poście o zmianach. Jednak często decyzja o przeniesieniu  bloga jest odkładana, ze względu na strach z tym związany i właśnie w tym poście krok po kroku wyjaśnię jak przenieść bloga bez stresu i nerwów.

Post o zmianach

1.  Wykup domenę i hosting

Jest wiele stron oferujących domeny i hosting i tutaj kwestia wyboru leży po Waszej stronie. Warto zwrócić uwagę rzecz jasna na koszty , a w szczególności koszt przedłużenia domeny ,jak i hostingu na kolejny rok.  Polecam także poczytać opinię w internecie odnośnie do stron oferujących sprzedaż domen i hostingów lub podpytać znajomych, którzy mają swoje strony o jakość obsługi, bo w razie problemów z blogiem,na pewno dobra i sprawna obsługa bardzo się przyda. Ja swoją domenę i hosting wykupiłam na cal.pl i mogę Wam tę stronę polecić.

2. Zainstaluj WordPressa na swojej domenie

U mnie zainstalowanie WordPressa to jeden klik, ponieważ w administrowaniu domeny, wystarczy wejść w Installatron i wybrać WordPress.

3. Zaimportuj swoje wpisy z Bloggera

Importu wpisów z Bloggera dokonamy w łatwy sposób, instalując wtyczkę Blogger Importer, wtyczka jest bardzo intuicyjna, więc nie ma problemu z jej obsługą. Ta wtyczka zaimportowała mi jedynie wpisy. Zdjęcia musiałam dodawać ręcznie. Komentarze zaimportowałam za pomocą Disqussa.

4. Wybierz szablon

Zdecydowanie najprzyjemniejsza część, chociaż w moim przypadku trwało to najdłużej. Szablonów możecie szukać klikając w wygląd , a następnie motywy lub w internecie wpisując np. free wordpress themes. Mam w planach przygotowanie dla Was posta, z polecanymi przeze mnie szablonami, bo przy wyborze tego, który widzicie trochę, ich przetestowałam. Polecam zacząć od darmowych szablonów, aby sprawdzić czego oczekujemy.

5. Spersonalizuj szablon

Personalizacja to  prościej opcje szablonu, tutaj możecie zmieniać kolor niektórych elementów, dodać lub usunąć widżety czy np. włączyć slider.

6. Dodaj zdjęcia

Jeśli wtyczka Blogger nie zaimportowała zdjęć lub nie pasują one rozmiarem do aktualnie wybranego przez Ciebie szablonu, musisz dodać zdjęcia ręcznie, aby dopasować je do szerokości kolumny wpisów, wystarczy sprawdzić, jaka jest jej szerokość, klikając prawym przyciskiem myszy w obszar kolumny wpisów i wybrać zbadaj element. W łatwy sposób odnajdziecie wymiary.

7. Zaimportuj komentarze

Ja zaimportowałam moje komentarze, za pomocą Disqussa.

8. Zainstaluj przydatne wtyczki

Ciekawych wtyczek jest multum i o moich ulubionych, przeczytacie niedługo. Na początek polecam wtyczkę Yoast by Seo, Google Analytics, jeśli  z niego korzystacie, Google XML Sitemap, Wp Super Cache i Disquss.

9. Uporządkuj kategorie

W przypadku importu z Bloggera, wszystkie tagi, są czytane przez WordPress , jako kategorie, więc warto to uporządkować, tworząc kategorie główne i podkategorie, w zależności od Waszych potrzeb.

10. Sformatuj swoje wpisy i popraw pod kątem SEO

To ważny punkt, bo dzięki temu krokowi, Wasze starsze wpisy, stanął się lepiej widoczne w wyszukiwarkach, obsługiwanie tej wtyczki nie stanowi, żadnego problemu.

11. Zadbaj o Social media

Umieść widżety do Facebooka, Instagrama, Google + czy Pinteresta, oraz dodaj ikony społecznościowe. Widżety możecie umieszczać tak jak w przypadku Bloggera za pomocą kodu html lub instalując odpowiednią wtyczkę.

12. Przekieruj czytelników ze starego adresu bloga na nowy adres

W łatwy sposób zrobimy to dzięki wtyczce Blogger 301 Redirect, kopiując kod wygenerowany przez wtyczkę w miejsce starego szablonu na Bloggerze.

13. Zmień linki do twojej strony w Social media

Poza social media nie zapomnij o zmianie adresu np. w Zblogowani czy Bloglovin i innych kanałach, których używacie.

14. Poinformuj swoich czytelników o nowym miejscu

Bardzo przyjemna część 😉

15. Ciesz się nowym wyglądem i własnym miejscem dla twojego bloga

Mam nadzieję, że poradnik będzie dla Was przydatny. W razie pytań, czy problemów chętnie odpowiem w komentarzach. Jeśli będzie taka potrzeba, mogę też rozwinąć niektóre punkty i krok po kroku opisać jak dany krok wykonać. Może macie jakieś własne przemyślenia co do przenoszenia bloga z Bloggera na WordPress? Chętnie przeczytam.

Do następnego

Julita

 

 

 

 • Kiedyś chwilowo bawiłem się bloggerem, teraz tylko i wyłącznie WP – król jest tylko jeden.

 • Bardzo ciekawe rady, gdybym teraz przenosiła bloga to pewnie spróbowałabym zrobić to sama, na szczęście wtedy w przeprowadzce pomogli mi panowie z firmy, gdzie kupiłam domenę i hosting. 🙂 Jedyny kłopot miałam z Disqusem, komentarze nie chciały się przenieść, więc straciłam ich całkiem sporo w starych wpisach, teraz jednak już się z tym pogodziłam 🙂

  • Ja uparłam się,że zrobię to sama i tak zrobiłam. U mnie z Disqusem też był problem ,bo moje odpowiedzi do komentarzy z Bloggera zczytal jako osobne komentarze i odpowiedzi musiałam dodawać jeszcze raz. Na szczęście nie straciłam komentarzy. Pozdrawiam

 • Fajne zestawienie. Z pewnościom przyda się niejednej osobie! 🙂
  Ja za to z perspektywy czasu bardzo cieszę się, że zaryzykowałem, wydałem te 100zł i wystartowałem od razu na WordPressie 🙂
  Dawid

  • Dziękuję za miłe słowo 🙂 Ja zaczęłam na Bloggerze,aby sprawdzić czy blogowanie jest dla mnie, a teraz cieszę się własnym miejscem 😉

 • Uważam, że przeniesienia bloga na WP jest słuszną decyzją. A to dlatego, że jesteśmy niezależni. I nikt nie będzie dyktował nam czy wyświetlać reklamy czy tego nie robić…

  • Właśnie ta niezależność była kluczowa w moim przypadku 🙂

 • mo chyba byłoby szkoda szablonu, poświęciłam mega dużo czasu żeby mój blog wyglądał tak jak obecnie i nie tylko ja bo pomagało mi w tym wiele osób, więc nie wiem czy na wordpress się przeniosę w najbliższym czasie

  • Ja szablonowi na bloggerze też poświęciłam dużo uwagi,ale wszystko robiłam sama. Na wordpressie poszło o wiele szybciej i kosztowało to mniej nerwów. A do wordpressa przekonała mnie kwestia własności i niezależności 😉

 • Kiedyś polecano Bloggera z jednego powodu – jako podmiot należący do Google miał podobno u niego „fory” jeśli chodzi o pozycjonowanie wpisów. Ale to chyba jedyny plus.

  PS. Zmieniłbym font w tytułach i nagłówkach – są mało czytelne i blog sporo na tym traci 🙂 [ale to tylko luźna sugestia]

  • Dziękuję za tą sugestie,przemyślę to 🙂

 • janielka

  Musze tez pomyśleć o zmianie miejsca na swojego bloga.;) Myśle ze skorzystam z twoich rad

%d bloggers like this: